Porozumienie o utworzeniu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) i współpracy w realizacji inwestycji mieszkaniowych na terenie województwa małopolskiego podpisali w sobotę wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) Michał Sroka oraz przedstawiciele trzynastu gmin województwa, poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT).
„Wkrótce m.in. w Bochni, Zakliczynie, Korzennej zaczną powstawać mieszkania, które będą trafiać do młodej polskiej klasy średniej. Do ludzi, od których zależy przyszłość Polski i gmin. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to jeden z elementów pakietu mieszkaniowego. W ostatnich miesiącach wprowadzaliśmy ustawy, które mają ułatwić Polakom dostęp do przystępnych dla ich portfeli mieszkań” – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie.
Porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości podpisały następujące gminy: Bochnia, Borzęcin, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Jodłowa, Korzenna, Proszowice, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wierzchosławice oraz Zakliczyn. Porozumienie jest efektem wprowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pakietu mieszkaniowego, którego rozwiązania wspierają powstawanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM).
„SIM to program dla Rzeszowa, Wrocławia, ale też dla Zakliczyna i Starego Sącza. Możemy rozwijać SIM powszechnie, we wszystkich samorządach” – podkreślił Sroka.
Zasób Nieruchomości oraz gminy zamierzają wspólnie utworzyć Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Zadaniem spółki będzie budowa mieszkań na wynajem w województwie małopolskim. Będą to mieszkania dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale mają możliwość opłacania czynszu.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. W tym wariancie KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki (SIM) w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
Źródło: ISBnews