Ponad połowa agentów oczekuje utrzymania lub lekkich spadków cen na rynku nieruchomości w III kwartale br., wynika z badania, które przeprowadził portal Nieruchomoci-online. Jednocześnie prognozy portalu wskazują, że w III kwartale wybór mieszkań wciąż będzie się poszerzał.
„Czy odłożenie programu kredytowego na kolejny rok przyniesie korektę cen? To pytanie zadaje sobie wielu Kowalskich. Wyniki nowego badania nastrojów pokazują, że opinie agentów nieruchomości są tutaj bardzo podzielone. W przypadku kawalerek, 53% pośredników prognozuje w III kwartale utrzymanie aktualnego poziomu cen ofertowych lub umiarkowane spadki, ale 47% wciąż stawia na wzrosty. Podobnie wygląda to w przypadku większych mieszkań: 56% agentów spodziewa się utrzymania cen lub lekkich obniżek, mniejsza grupa stawia na wzrosty (44 proc.).
Prognozy wskazują, że w III kwartale zainteresowanie mieszkaniami może wzrosnąć – tak uważa blisko 50% agentów, zarówno w przypadku kawalerek, jak i większych lokali.
„Od stycznia do czerwca zainteresowanie mieszkaniami w portalu spadało z miesiąca na miesiąc. Ale w lipcu nastąpiło odbicie. Liczba kontaktów, jakie osoby poszukujące nawiązały z ogłoszeniodawcami, była o 17% wyższa niż w czerwcu” – powiedział Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl, cytowany w komunikacie.
Zdaniem pośredników, do poszukiwań chętniej mogli ruszyć też kupujący, którzy nie załapią się na „Kredyt #naStart” – oni zdają sobie sprawę z tego, że jeśli wciąż będą zwlekać z decyzją, to za kilka miesięcy zapłacą być może więcej, bo program dopłat do kredytów (przełożony na styczeń 2025 r.) ponownie będzie paliwem dla wzrostu cen, wskazano w materiale.
Jak wskazują dane Nieruchomosci-online, od początku 2024 r. liczba ogłoszeń na rynku wtórnym rosła z miesiąca na miesiąc. Najnowsze prognozy wskazują, że w III kwartale wybór mieszkań wciąż będzie się poszerzał. Szczególnie dotyczy to większych mieszkań – wzrostu liczby ogłoszeń spodziewa się 59% pośredników biorących udział w badaniu nastrojów Nieruchomosci-online. 29% ankietowanych prognozuje z kolei utrzymanie się aktualnej oferty, a 12% jej zmniejszenie. W przypadku kawalerek sytuacja wygląda następująco: 52% agentów stawia na wzrost liczby ofert, 37% na stabilizację podaży, a 11% na uszczuplenie oferty.
Źródło: ISBnews