Popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnął rekordowe 5,2 mln m2 w 2020 r. (+21% r/r) przy nowej podaży ok. 2 mln m2 (-26% r/r), wynika z danych CBRE. W trakcie budowy pozostaje obecnie ponad 2 mln m2 i eksperci firmy prognozują, że w 2021 r. ilość nowej przestrzeni magazynowej dostarczonej na rynek będzie podobna, co w minionym.
„Miniony rok rozgrzał rynek magazynowy. Popyt na taką powierzchnię osiągnął rekordowe 5,2 mln m2 i był o jedną piątą wyższy niż w 2019 roku. Spadł też poziom pustostanów. Łącznie powierzchnia magazynowa w Polsce zajmuje obecnie ponad 20,5 mln m2” – czytamy w komunikacie.
Popyt osiągnął nienotowany wcześniej poziom. Odbyła się także największa transakcja w historii polskiego rynku logistycznego – wynajem 200 tys. m2 w Panattoni BTS Świebodzin. Spadł również poziom niewynajętej przestrzeni, który wynosi obecnie 6,6% i jest o 0,6% niższy niż w 2019 roku, dodano.
W 2020 roku do użytku oddano 2 mln m2 nowej powierzchni, czyli o 26% mniej niż rok wcześniej. Było to spowodowane mniejszą liczbą inwestycji i niewielkimi opóźnieniami w ich ukończeniu, wyjaśnia CBRE.
„Można prognozować, że w 2021 roku ilość nowej przestrzeni magazynowej dostarczonej na rynek będzie podobna, co w minionym, a popyt będzie się utrzymywał. Firmy chcące rozszerzać sprzedaż online będą musiały zabezpieczać więcej przestrzeni logistycznej. Zwiększy się nacisk na budowanie łańcuchów dostaw odpornych na zakłócenia gospodarcze, zwiększanie zapasów i dywersyfikację dostawców. W związku z tym będziemy obserwować dalszy spadek pustostanów. Sektor dalej będzie intensywnie się rozwijał, a Polska może być jednym z głównych beneficjentów w Europie Środkowo-Wschodniej ze względu na niskie koszty operacyjne i wysokie zwroty z inwestycji” – powiedziała szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki Beata Hryniewska, cytowana w komunikacie.
Opłaty za wynajem przestrzeni magazynowej wynoszą obecnie ok. 4-5,2 euro/m2 za miesiąc w Warszawie oraz 2,7-3,9 euro/m2 za miesiąc w pozostałych regionach Polski. Eksperci CBRE prognozują, że w najbliższym czasie nie ulegną one zmianie, podobnie jak pakiety dodatkowych kontrybucji finansowych i zwolnień z czynszu, zakończono w informacji.
Źródło: ISBnews