Wolumen inwestycyjny na polskim rynku nieruchomości komercyjnych osiągnął 5,9 mld euro w 2021 r., z czego 53% przypadało na sektor magazynowy, 30% na biurowce, a 13% na obiekty handlowe, podało Avison Young. W ub.r. na rynku miała miejsce rekordowa liczba 166 transakcji, przy udziale 80 aktywnych inwestorów. Firma spodziewa się, że 2022 rok przyniesie m.in. „wielki powrót” sektora biurowego.
„Polski rynek inwestycyjny szybko dostosował się do zmian spowodowanych przez pandemię. Sektor magazynowy osiągnął rekordowy udział w całkowitym wolumenie – 53%. Ten wynik imponuje tym bardziej, jeśli porównamy go do udziału tego sektora sprzed 2020 roku, która na przestrzeni kilku lat wynosiła średnio 17%. Na rynku handlowym nadal dominują transakcje parkami handlowymi, które na przestrzeni ostatnich trzech lat cieszą się wzrastającą popularnością wśród inwestorów. Jednakże w roku 2021 zostało zrealizowanych również dwanaście transakcji dużymi centrami handlowymi, co jest dużą zmianą w stosunku do 2020 roku, kiedy sprzedano tylko dwa obiekty tego typu. Mniejszy wolumen inwestycji zrealizowany w 2021 roku jest częściowo spowodowany brakiem transakcji portfelami dużych nieruchomości handlowych oraz dużych biurowców. Obserwujemy natomiast coraz więcej transakcji portfelami nieruchomości magazynowych, które z natury charakteryzuje mniejsza wartość aktywów. Avison Young oczekuje, że 2022 rok przyniesie wielki powrót sektora biurowego, głównie aktywów typu 'core’ i 'core +’, zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych” – czytamy w komunikacie.
Boom sektora magazynowego przyniósł całkowity wolumen transakcji na rekordowym poziomie prawie 3 mld euro. W porównaniu do roku 2020, rok 2021 charakteryzował się zwiększoną płynnością – podczas gdy wolumen transakcji wzrósł o 13%, łączna liczba transakcji zwiększyła się aż o 42%. Transakcje portfelowe odpowiadały w 2021 roku za 63% całego wolumenu sektora. Najsilniej swoją obecność w 2021 roku na rynku magazynowym zaznaczyli inwestorzy z Azji (prawie 28% wolumenu) oraz z USA (odpowiedzialni za prawie 25% wolumenu), podano także.
Przez ostatnich kilka lat udział procentowy nieruchomości biurowych w wolumenie całego rynku malał. Jednak Avison Young oczekuje, że w kolejnych kwartałach 2022 roku to się zmieni. W 2021 roku liczba transakcji typu „value-add” przewyższyła liczbę transakcji typu „core”. Natomiast na rok 2022 są zaplanowane finalizacje wielu transakcji biurowych oraz pojawienie się na rynku nowych projektów, zwłaszcza kilku wieżowców w atrakcyjnych lokalizacjach, czytamy dalej.
Na rynku handlowym 2021 r. przyniósł kolejne obniżenie wolumenu transakcji, jednakże Avison Young zwraca uwagę, że struktura transakcji uległa wyraźnej zmianie. Po tym jak w 2020 transakcje dużymi centrami handlowymi prawie zanikły, w 2021 odnotowaliśmy 12 transakcji dużymi obiektami handlowymi, znajdującymi się w bardzo dobrych lokalizacjach, w największych miastach. Wszystkie one zostały sprzedane w atrakcyjnych cenach z możliwością zwiększenia wartości lub przebudowy. Z drugiej strony, ilość zakupionych parków handlowych potwierdziła po raz kolejny zapotrzebowanie na aktywa tego typu, nawet znajdujące się w mniejszych miejscowościach. Udział liczby transakcji obiektami typu „convenience” w całkowitej liczbie transakcji sektora w ub.r. wyniósł 41%.
Avison Young jest firmą doradczą działającą na globalnym rynku nieruchomości.
Źródło: ISBnews