W 12 spośród 18 miast wojewódzkich wzrost średniej ceny ofertowej mieszkania za 1 m2 wyniósł w II kwartale bieżącego roku w granicach 1-2% w ujęciu kwartał do kwartału, wynika z danych Nieruchomosci-online.pl. Chociaż w żadnym mieście wojewódzkim stawka za m2 mieszkania z rynku wtórnego nie spadła w porównaniu do poprzedniego kwartału, to jednak stabilizacja w wielu lokalizacjach jest już zauważalna, podkreśla firma.
„Porównując kwartał do kwartału, aż w 12 z 18 miast wojewódzkich wzrost średniej ceny ofertowej za metr kwadratowy wynosił tylko 1-2%. Można więc tam mówić o pewnym uspokojeniu nastrojów, ponieważ wcześniej ceny w wielu tych miastach rosły znacznie dynamiczniej, często o 5-8% w relacji kwartał do kwartału” – powiedziała Alicja Palińska z działu analiz, cytowana w komunikacie.
Największy kwartalny wzrost średniej ceny ofertowej zanotowano w Gdańsku (+4,8% do poziomu 11,9 tys. zł/m2), Gorzowie Wielkopolskim (+4,7% do poziomu 6 tys. zł/m2) oraz Warszawie (+3,9% do poziomu 13,9 tys. zł/m2).
Porównując natomiast II kw. 2022 do II kw. 2021, największy wzrost cen mieszkań nastąpił w Gorzowie Wielkopolskim (+23,1%), Zielonej Górze (+22,8%), Białymstoku (+20%) oraz Kielcach (+17%), dodano.
Firma ocenia, że ostre hamowanie na rynku kredytów hipotecznych, rosnąca inflacja i niepokoje związane z wojną w Ukrainie wyraźnie ostudziły popyt na nieruchomości z rynku wtórnego. W II kwartale 2022 r. zainteresowanie ofertami sprzedaży mieszkań z drugiej ręki na Nieruchomosci-online.pl (wyrażane liczbą kontaktów z ogłoszeniodawcami) było o ponad 30% niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
„Analizując segment mieszkań z rynku wtórnego, warto również odnotować pewną ciekawostkę. Porównując kwartał do kwartału, po raz pierwszy od dawna nie zaobserwowano wzrostu cen w tak prestiżowych lokalizacjach turystycznych, jak Sopot, Wisła czy Szczyrk” – czytamy także.
Raport Nieruchomosci-online pokazuje też, że zdecydowanie bardziej od cen mieszkań rosną obecnie ceny domów. Wprawdzie w Lublinie i Łodzi średnia cena spadła w porównaniu do I kwartału br., a w Krakowie, Bydgoszczy i Opolu ustabilizowała się, to jednak w wielu innych stolicach regionów wzrosty były już wyraźne. Rekordzistami są tutaj Zielona Góra (+14% do poziomu 6 tys. zł/m2), Toruń (+11,3% do poziomu 5,6 tys. zł/m2) oraz Wrocław (+12,6% do poziomu 9 tys. zł/m2). W porównaniu do tych dużych wartości 3-procentowy wzrost średniej ceny w Warszawie jest więc stosunkowo niewielki.
Największy wzrost cen domów w ujęciu rok do roku zaobserwowano natomiast w Białymstoku (+42,8%), Gorzowie Wlkp. (+38,8%), Rzeszowie (+36,8%) oraz Wrocławiu (+32,6%), wymieniono.
Źródło: ISBnews