Deweloperzy oddali w Polsce do użytku 447 tys. m2 nowej powierzchni handlowej w 2023 r., podała agencja doradcza Cushman & Wakefield. Według niej można spodziewać się, że wyniki podaży w tym roku będą zbliżone lub nawet lepsze.
„Według danych Cushman & Wakefield, w 2023 roku deweloperzy oddali do użytku 447 tys. m2 GLA w ramach otwarć obiektów powyżej 5 tys. m2 lub ich rozbudów. Natomiast w bilansie uwzględniającym zamknięcie czterech galerii handlowych oraz outletu wyprzedażowego w Bydgoszczy całoroczna nowa podaż ukształtowała się na poziomie 343 tys. m2 Za 80% oddanych do użytku obiektów odpowiadały parki, zaś centra handlowe – tylko za 15%” – czytamy w komunikacie.
Najlepszy wynik podaży zanotował IV kwartał, w którym ukończono budowę 217 tys. m2 GLA nowoczesnej powierzchni handlowej. W ciągu trzech ostatnich miesięcy roku na rynku otworzyło się 20 nowych nieruchomości handlowych, trzy wcześniej istniejące przebudowano, jeden obiekt przeszedł rozbudowę, a cztery inne zmodernizowano. Tym samym całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wynoszą obecnie ok. 16,3 mln m2, wymienił C&W.
„Warto podkreślić, że prognozy dotyczące 2024 roku są obiecujące, gdyż analizując obiekty w szczególności będące w budowie można spodziewać się, że wyniki podaży będą zbliżone lub nawet lepsze niż w minionym roku” – dodała analityczka rynku handlowego Ewelina Staruch, cytowana w materiale.
Według stanu na koniec 2023 roku, w budowie pozostawało ok. 370 tys. m2 powierzchni w ramach 38 obiektów, których otwarcia są zaplanowane na lata 2024-2025, z czego 27 nieruchomości stanowią parki handlowe. Ponadto prowadzone są rozbudowy dziewięciu funkcjonujących już obiektów, między innymi centrum handlowego Sukcesja w Łodzi czy dwóch obiektów po Tesco w Bytomiu i Przemyślu, które zostaną przekształcone na parki handlowe.
We wszystkich trzech badanych grupach nieruchomości handlowych, czyli galeriach, parkach i przy ulicach handlowych zaobserwowano w ciągu roku wzrosty średnich czynszów, wynika także z danych firmy.
„Porównanie IV kwartału 2023 do IV kwartału roku 2022 wykazało, że najwyższe wzrosty stawek czynszowych dotyczyły parków handlowych i wyniosły 12,5%, podczas gdy dynamika czynszów w centrach i przy ulicach handlowych ukształtowała się na poziomie ok. 7% r/r. Niestety, na początku 2024 roku najemcy muszą przygotować się na kolejne podwyżki ze względu na indeksację czynszów oraz wzrosty opłat eksploatacyjnych” – powiedziała head of retail asset services Paulina Bauer.
Średni poziom pustostanów w obiektach handlowych w szesnastu największych polskich aglomeracjach o liczbie ludności przekraczającej 180 tys. mieszkańców wyniósł 3,3% (stan na trzeci kwartał 2023 roku). Najmniej wolnej powierzchni do wynajęcia można znaleźć w Toruniu (1,1% pustostanów), Kielcach (1,4%) Krakowie (1,7%) oraz Łodzi (1,8%), podano także.
Źródło: ISBnews