Warimpex Finanz- und Beteiligungs spodziewa się, że sytuacja jego hoteli wróci do poziomu z 2019 r. w ciągu 2-3 lat i wciąż wierzy w tę część swojego portfolio, poinformował ISBnews prezes Franz Jurkowitsch.
„W ostatnich latach Warimpex koncentrował się na dywersyfikacji ryzyka. Hotele stanowią obecnie 12% całego portfolio, natomiast biura z zabezpieczonymi długoterminowymi umowami najmu stanowią 76%. Redukcja segmentu hoteli w całym portfelu jest częścią długoterminowych decyzji strategicznych podjętych przed laty. Taka dywersyfikacja produktów sprawdziła się w obecnym kryzysie pandemicznym. Nie oznacza to jednak, że nie skorzystamy z możliwości inwestycyjnych lub rozwojowych tam, gdzie istnieje wystarczający potencjał” – powiedział Jurkowitsch w rozmowie z ISBnews.
„Nadal wierzymy w hotele i posiadamy duże doświadczenie w zakresie tych aktywów. Istnieje również wiele synergii pomiędzy hotelami i biurami. Obecnie nie planujemy też niczego sprzedawać, bowiem nie jest to dobry moment” – dodał.
Prezes ocenił, że zdecydowanie może się zmienić podróżowanie służbowe we wszystkich zakresach – konferencji, targów i codziennych wyjazdów na spotkania z partnerami biznesowymi. Będzie to miało wpływ na hotele biznesowe, a konkurencja – według niego – może się zaostrzyć. Dlatego niezwykle istotne jest, aby oferować innowacyjne i elastyczne produkty oraz wysokiej klasy usługi.
„Wierzymy, że oferty takie jak ta w Darmstadt, które łączą hotel, co-working i nowoczesną powierzchnię biurową w przyszłości, są właściwym kierunkiem. Po tymczasowym zamknięciu – które służy przyspieszeniu procesu rewitalizacji – hotel zostanie ponownie otwarty ze względu na sytuację rynkową pod nową marką 'Greet’ grupy Accor w pierwszym kwartale 2021 roku” – powiedział.
„Wierzymy, że sytuacja hoteli z naszego portfolio prędzej czy później poprawi się, a w ciągu dwóch lub trzech lat wróci do poziomu z 2019 roku. Jesteśmy optymistami w tym aspekcie. Po początkowym zniesieniu obostrzeń mających na celu opanowanie pandemii COVID-19, pojawiła się perspektywa powrotu do normy sektora turystyki i podróży służbowych. Nadal jednak obowiązują ograniczenia w podróżach. Sytuacja nie unormuje się z dnia na dzień, lecz będzie przebiegać krok po kroku. Tempo odbicia będzie oczywiście zależeć od tego, czy nastąpi druga fala pandemii i jak zareaguje społeczeństwo. Oczekujemy powolnego, ale stałego ożywienia. Prognozy przemysłu lotniczego przewidują, że w 2024 r. zostanie osiągnięty poziom sprzed kryzysu. Ta oś czasowa może również stanowić wytyczne dla turystyki wakacyjnej i biznesowej” – kontynuował szef Warimpeksu.
Spółka obecnie obserwuje zmianę w sposobie dokonywania rezerwacji w swoich hotelach – na przykład w Hotelu InterContinental w Warszawie, którego wciąż jest dzierżawcą. Przed pandemią hotel był zazwyczaj w pełni zarezerwowany przez biznesmenów od poniedziałku do czwartku, a teraz jest wzrost rezerwacji osób prywatnych w ciągu weekendu, które głównie przyjeżdżają z całej Polski, aby odwiedzić stolicę.
„Z kolei zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe o wysokiej jakości będzie i nadal jest. W Polsce udało nam się pozyskać nowych najemców nawet w ciągu ostatnich miesięcy. Obecny kryzys może jednak zmienić sposób projektowania biur – z biur typu open space na raczej elastyczne i mniejsze powierzchnie biurowe, które będą spełniały wymagania nowoczesnych środowisk pracy, dostarczały niezbędną infrastrukturę – często niedostępną w biurach domowych – a także wymagania higieniczne. Zmieni się również okres obowiązywania umów najmu powierzchni biurowych – z obecnych 7 lat do około 3 do 5 lat” – powiedział Jurkowitsch.
„W Polsce będziemy kontynuować realizację kolejnych projektów biurowych (Mogilska Office III, Białystok Offices i Chopin Office). Spodziewamy się, że w drugiej połowie roku pozwolenia na budowę zostaną wydane dla co najmniej dwóch z trzech wymienionych nieruchomości” – dodał.
Przypomniał, że Warimpex działa na różnych głównych rynkach i koncentruje się na dywersyfikacji poprzez projekty hotelowe i biurowe oraz tworzenie nowych ofert. Dywersyfikacja ta zapewnia stabilność modelu biznesowego, także w przypadku krótkoterminowych spadków na poszczególnych rynkach lub wydarzeń kryzysowych. Doświadczenia z poprzednich wydarzeń kryzysowych pokazały siłę i długoterminową stabilność modelu biznesowego Warimpexu.
„Chcielibyśmy rozwijać się przede wszystkim na rynkach, na których jesteśmy obecni, gdzie dysponujemy wykwalifikowanym zespołem: w Polsce, Niemczech, Rosji, na Węgrzech. Nasza podstawowa strategia polega na długoterminowym planowaniu i działaniu z niezbędną elastycznością. Uważnie obserwujemy trendy, aby móc przewidywać długoterminowe potrzeby, ale także szybko się dostosowywać. W połączeniu z solidnymi podstawami finansowymi jesteśmy przygotowani na przyszłość i pewni siebie, aby sprostać tym wymagającym czasom” – powiedział.
Spółka rozważy zakup kolejnych nieruchomości do portfela, ale nie w najbliższym czasie.
„Rozważamy zakup nieruchomości, które są sprzedawane przez obecnych właścicieli ze względu na trudną sytuację rynkową, jeśli będziemy mieli takie możliwości finansowe. W poprzednich latach udało nam się znaleźć interesujące aktywa. Myślę, że jest tu potencjał. Nie sądzę jednak, aby cokolwiek wydarzyło się przed czwartym kwartałem lub nawet pierwszą połową przyszłego roku. Interesujące aktywa nie pojawią się na rynku tak szybko, a perspektywy gospodarcze są zbyt niepewne, aby na tym etapie podejmować poważne decyzje biznesowe. Jest po prostu za wcześnie na nowe, większe decyzje inwestycyjne” – zakończył prezes.
Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG to spółka dewelopersko-inwestycyjna z siedzibą w Wiedniu, notowana na giełdach w Wiedniu i w Warszawie. Jej podstawowa działalność skupia się na budowie i prowadzeniu hoteli i nieruchomości biurowych w Europie Środkowej i Wschodniej.
Źródło: ISBnews