Wzrost cen mieszkań powinien ustabilizować się na poziomie 5% r/r lub mniejszym w kolejnych miesiącach, przewidują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W grudniu ceny w 6 największych miastach w Polsce zwiększyły się w skali od 5,3% r/r (Kraków) do 6,5% (Łódź).
Według opracowania PIE na podstawie danych Propertly.io, w grudniu ub.r. ceny mieszkań w Gdańsku wzrosły o 5,5%, w Poznaniu – o 5,4%, w Warszawie – o 5,7%, zaś we Wrocławiu – o 5,5%.
W grudniu 2024 r. w grupie 6 największych miast ceny za m2 mieszkania spadały o 0,2% m/m.
„To niewiele większa zmiana niż w poprzednim miesiącu. W mniejszych miastach ceny mieszkań lekko wzrosły. W miastach do 100 tys. mieszkańców ceny wzrosły 0,9%, a w miastach od 100 do 500 tys. o 0,8% w ujęciu miesięcznym. Grudzień to drugi z rzędu miesiąc bez dwucyfrowych wzrostów cen mieszkań od ponad półtora roku. Od kilku miesięcy obserwujemy stabilizację cen na rynku mieszkaniowym” – czytamy w komunikacie.
„W kolejnych miesiącach spodziewamy się stabilizacji rocznego wzrostu cen mieszkań na poziomie 5% lub mniejszym. Ceny mieszkań w dwóch największych miastach – w Krakowie i w Warszawie – spadają 3 miesiąc z rzędu. Brak wzrostu cen w połączeniu z wysokim wzrostem wynagrodzeń powoduje utrzymanie się akcji kredytowej na relatywnie wysokim poziomie. Problemem w najbliższych miesiącach może być spadająca podaż mieszkań oddawanych do użytku – w okresie styczeń-listopad oddano w Polsce 178 tys. mieszkań tj. najmniej od 2018 r. i 10 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2023 r.” – skomentował analityk z Zespołu Zrównoważonego Rozwoju w PIE Tomasz Mądry, cytowany w komunikacie.
Średnio za 1 m2 mieszkania w całej Polsce trzeba było zapłacić 11,8 tys. zł, a w 6 największych miastach – 15,4 tys. zł, podano także w materiale.
Źródło: ISBnews