Projekt rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, wprowadzający skalę dla charakterystyki energetycznej budynków od A+ do G, gdzie A+ oznacza budynek lub część budynku o najlepszych energetycznych właściwościach użytkowych, zaś skala G – budynek o najgorszych właściwościach energetycznych, trafił do konsultacji.
„Przedstawiono charakterystykę energetyczną budynku w postaci klas charakterystyki energetycznej w skali od A+ do G. Skala A+ charakteryzuje budynek lub część budynku o najlepszych energetycznych właściwościach użytkowych, zaś skala G oznacza budynek lub część budynku o najgorszych energetycznych właściwościach użytkowych” – czytamy w uzasadnieniu.
Następnie rozszerzono ocenę standardu energetycznego dla każdej z klas charakterystyki energetycznej w stosunku do dwóch wskaźników dla zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP oraz rocznego zapotrzebowania na energię dostarczoną netto ED. Uszczegółowiono zasady dotyczących obliczania dodatkowych składników energii końcowej aerotermalnej, geotermalnej i hydrotermalnej oraz uwzględniania tych składników w bilansie i udziale OZE, podano także.
Jak uzasadniono, wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej w skali od A+ do G pozwoli w przyszłości na objecie programami wsparcia w szczególności budynków, w których znajdują się gospodarstwa domowe będące w trudnej sytuacji, a także budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej oraz budynków położonych na obszarach wiejskich.
Szczegółowo kwestie te mają zostać ujęte w Krajowym planie renowacji budynków. Ma to prowadzić do ciągłej poprawy efektywności energetycznej budynków, poprzez wprowadzenie systemu zachęt do przeprowadzania modernizacji, podano także.
Projekt zakłada również wprowadzenie dla wszystkich typów budynków obowiązku stosowania metody godzinowej do obliczania zapotrzebowania na energię, z dopuszczeniem jako wyjątku stosowania metody miesięcznej i godzinowej dla budynków mieszkalnych.
Ponadto zaproponowano nowe wzory świadectw charakterystyki energetycznej. Zmieniono formę graficzną świadectw charakterystyki energetycznej dla budynku i części budynku, wprowadzono klasy charakterystyki energetycznej budynków – rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP, rocznego zapotrzebowania na energię dostarczoną netto ED.
Określono również nowy sposób przedstawiania emisji CO2.
Celem nowych wzorów świadectw jest czytelność i przejrzystość w stosunku do odbiorów końcowych oraz ujednolicenie wzorów świadectw dla wszystkich państw członkowskich, podsumowano.
Źródło: ISBnews