Czeski fundusz Kaya VC zapowiedział utworzenie piątego funduszu venture capital, który planuje zainwestować 80 mln euro w startupy z Czech, Słowacji i Polski, podał fundusz. Łączna wartość czterech dotychczasowych funduszy to ok. 300 mln euro, a w ich portfelu znajdują się m.in. polskie Booksy, DocPlanner, Jutro Medical i Zeta Labs.
„Wspieramy wielkie marzenia i ambitne plany. Czechy, Słowacja i Polska nie są największymi rynkami, ale dostrzegamy ogromny potencjał i talent wśród lokalnych założycieli. Przedsiębiorcy z Europy Środkowej mogą osiągnąć sześciokrotny zwrot zainwestowanego dolara w porównaniu do swoich amerykańskich odpowiedników. Dlatego chcemy współpracować z każdą innowacyjną firmą pochodzącą z tych trzech krajów” – powiedział general partner w Kaya VC Tomáš Obrtáč, cytowany w komunikacie.
Piąty fundusz Kaya ma kontynuować dotychczasową strategię zespołu, który inwestuje w spółki na wczesnym etapie rozwoju z Czech, Słowacji i Polski. W ramach tzw. first ticket, Kaya zainwestuje od 100 tys. do 3 mln euro, a w kolejnych rundach finansowania, tzw. follow-ons, może ulokować razem z LPs do 25 mln euro. Zespół planuje przeznaczyć na follow-ons ok. 50% wartości funduszu.
„Jesteśmy otwarci na wszelkie okazje. Nie jesteśmy kolejnym funduszem inwestującym wyłącznie w oprogramowanie. Ta strategia jak dotąd się opłaciła, ponieważ udało się nam zainwestować w takie firmy jak Rohlík i Woltair, których inni inwestorzy nie rozumieli przez kilka lat. Uważamy się za tzw. fundusz generalistyczny, który nie jest skoncentrowany na jednym obszarze” – dodał general partner w Kaya VC Martin Rajčan.
Zespół Kaya zakłada, że struktura piątego funduszu będzie podobna do czwartego, w którym większość kapitału na inwestycje pochodzi od inwestorów instytucjonalnych, ale ok. trzech czwartych od sektora prywatnego. Minimalny udział w najnowszym funduszu Kaya to 1 mln euro.
Kaya VC to czeski fundusz venture capital, który inwestuje w startupy na wczesnym etapie rozwoju. Założony w roku 2011 jako Enern, jest jednym z najdłużej aktywnych funduszy venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej. Kaya zarządza dziś aktywami o wartości 300 mln euro i ma w portfolio ponad 40 spółek, w tym dwie o statusie jednorożca – czeski Rohlik, którego założycielem jest Tomáš Čupr i polski DocPlanner, założony przez Mariusza Gralewskiego.
Źródło: ISBnews