Słoweński startup Proky.io – oferujący platformę marketplace łączącą m.in. restauracje i hotele z dostawcami żywności: hurtownikami – lokalnymi rolnikami czy dystrybutorami, planuje intensywną ekspansję w Polsce, podała spółka. Proky.io planuje przeprowadzić rundę inwestycyjną, a zebrane środki chce przeznaczyć m.in. na rozbudowę aplikacji mobilnej, nowe funkcjonalności i powiększenie zespołu sprzedażowego w Polsce.
„Polska to jeden z największych rynków spożywczych w Europie. Foodtech szybko się tu rozwija, Warszawa uważana jest wręcz za technologiczny hub dla branży. Potencjał dostrzegamy nie tylko w klientach, tj. restauracjach, hotelach oraz dostawcach. Jest tu dużo podmiotów zajmujących się dowozem posiłków i redukcją odpadów. Widzimy w nich nie konkurencję, a potencjalnych partnerów. Naszym celem jest uprawnienie branży HoReCa, zwłaszcza w tak trudnych dla niej czasach” – powiedziała founderka i CEO spółki Valentina Metez, cytowana w komunikacie.
Proky.io cyfryzuje łańcuchy dostaw i automatyzuje procesy za pomocą sztucznej inteligencji oraz integracji poszczególnych systemów. Klientom zapewnia szczegółową analitykę rynku i samej sprzedaży. Restauratorzy i hotelarze mogą śledzić zamówienia na e-platformie, a składają je zbiorczo za pomocą kilku kliknięć w ramach jednego koszyka. Swoich dostawców oraz poszczególne produkty mogą wybierać w ogólnodostępnej wyszukiwarce, również spośród niezarejestrowanych jeszcze użytkowników. Dla zaopatrzeniowców Proky.io to usprawnienie procesu sprzedaży i otwarta baza potencjalnie nowych klientów, pozwalająca na szybszy wzrost organiczny bez dodatkowych kosztów, podkreślono.
„Grudzień 2022 r. zamknęliśmy z łączną wartością zamówień na poziomie blisko 450 tys. euro. Wówczas byliśmy w Polsce dopiero od dwóch miesięcy, mimo to wartość zrealizowanych tu zamówień stanowiła aż 19% całości. Wzrosty prognozujemy również poza sezonowymi peakami” – dodała Metez.
Proky.io to działająca w modelu SaaS (Software as a Service) platforma typu marketplace, łącząca m.in. restauracje i hotele z dostawcami żywności: hurtownikami, lokalnymi rolnikami czy dystrybutorami.
Źródło: ISBnews