Narodowy Bank Polski (NBP) nie interweniuje na rynku walutowym, ponieważ nie chce wyzbywać się rezerw walutowych, natomiast złoty się obroni ze względu na perspektywy polskiej gospodarki, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Według niego, kurs złotego powinien się ustabilizować po październikowych wyborach parlamentarnych.
„Nie interweniujemy. Nie jesteśmy naiwniakami, mamy wolny kurs i nie będziemy się wyzbywać naszych rezerw. Już raz funduszowi [George’a] Sorosa się udało opróżnić skarbiec Banku Anglii i to jest doświadczenie dla wszystkich krajów na świecie” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
Wskazał, że fundusze, którymi dysponują międzynarodowi inwestorzy są zbyt duże, żeby nawet obecnych rezerwach NBP je tracić i podejmować walkę. Podkreślił, że dzienne obroty na złotym w Londynie to kilkanaście miliardów USD.
„Nasz złoty się obroni, bo się szybko rozwijamy, mamy świetne perspektywy, jesteśmy zrównoważeni. Zaraz nasz wzrost znowu przyspieszy, nie mamy żadnych nierównowag” – stwierdził szef banku centralnego.
Kursy zmieniają się przed wyborami we wszystkich krajach, ponieważ inwestorzy czekają na wyniki głosowania, o to, czy system polityczny i prawny w danym kraju pozostanie stabilny, dodał.
„Kurs ma prawo się teraz, przed wyborami jakoś ruszać. Po wyborach się ustabilizuje. Mam nadzieję, że nie będzie żadnego zamieszania” – podsumował Glapiński.
Wcześniej podczas konferencji prezes NBP mówił, że kurs złotego powinien się ustabilizować na poziomie, który jest odpowiedni ze względu na fundamenty polskiej gospodarki. Według niego, deprecjonowanie złotego o 2% czy nieco powyżej może mieć jedynie niewielki wpływ na inflację.
W komunikacie po zakończonym wczoraj posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) napisano, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania celem obniżenia inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie; może stosować interwencje na rynku walutowym.
W poprzednich miesiącach w komunikacie pisano, że „NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego”.
RPP obniżyła wczoraj stopy procentowe o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej do 6%. Konsensus oczekiwań rynkowych to obniżka o 25 pb.
NBP podał dziś wcześniej, że oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły 167,52 mld euro w sierpniu 2023 r. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 8% r/r (i o 1,6% w ujęciu miesięcznym).
Źródło: ISBnews