W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się sytuacja geopolityczna, rozwój sytuacji militarnej w związku z wojną na Ukrainie oraz posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zaplanowane na wtorek oraz konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„Oczekujemy, że podczas wtorkowego posiedzenia Rada podwyższy stopy procentowe o 50 pkt baz., w tym stopę referencyjną NBP do 3,25%. W związku z konfliktem na Ukrainie warunki polityki monetarnej radykalnie się zmieniły. Polska gospodarka doświadczy w nadchodzących kwartałach wyższej inflacji oraz (w średniej perspektywie) niższego wzrostu PKB w porównaniu do dotychczasowych prognoz, przy jednocześnie dużo trudniejszej niż dotychczas sytuacji na rynkach finansowych (słabszy kurs złotego, wyższe rentowności obligacji skarbowych) spowodowanej globalnym wzrostem awersji do ryzyka. Taki scenariusz makroekonomiczny i rynkowy oznacza istotne wyzwanie dla RPP” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Ekonomiści wskazują, że w związku z toczącą się wojną na Ukrainie istotne jest nałożenie ewentualnych dalszych sankcji na Rosję i tendencje cenowe na rynku surowców.
„Te informacje będą kluczowe z punktu widzenia oceny perspektyw gospodarczych w Europie i na świecie” – czytamy dalej.
Ekonomiści wskazują, że wyceniana przez rynek większa skala podwyżek stóp procentowych w Polsce o 75 pb, byłaby ryzykowna z punktu widzenia perspektyw wzrostowych gospodarki.
„Kluczowa będzie komunikacja co do priorytetów polityki monetarnej wobec z jednej strony perspektywy wzrostu inflacji w krótkim okresie i osłabienia złotego (potencjalna przesłanka do dalszego zacieśniania polityki monetarnej), a z drugiej strony – do perspektywy osłabienia wzrostu gospodarczego w średnim okresie (który przyniesie m.in. osłabienie presji inflacyjnej w dłuższej perspektywie), co przemawia za wstrzemięźliwością w dalszym zacieśnianiu polityki monetarnej” – czytamy dalej.
Ekonomiści oczekują, że Europejski Bank Centralny (EBC) utrzyma niezmienione stopy procentowe (0,0% dla stopy repo oraz -0,5% dla stopy depozytowej).
„Na marcowym posiedzeniu rada EBC zapewne podtrzyma dotychczasową decyzję zamknięcia programu PEPP w marcu br.” – podsumowano.
Źródło: ISBnews