Narodowy Bank Polski (NBP) postuluje, by obligacje na rzecz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ), emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), były objęte gwarancjami Skarbu Państwa z mocy ustawy, wynika z opinii NBP do projektu ustawy o obronie Ojczyzny.
„Aby możliwe było pozyskanie za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych dodatkowego finansowania wydatków zbrojeniowych, konieczne jest, aby obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz FWSZ były z mocy ustawy objęte gwarancjami Skarbu Państwa” – czytamy w opinii banku centralnego.
Tymczasem rządowy projekt ustawy o obronie Ojczyzny wniesiony do Sejmu RP w odróżnieniu od wersji z dnia 12 listopada 2021r. oraz z dnia 22 lutego 2022r. nie przewiduje obligatoryjnego, z mocy samego prawa, objęcia gwarancją Skarbu Państwa zobowiązań BGK z tytułu obligacji wyemitowanych na rzecz FWSZ.
„Bez gwarancji Skarbu Państwa zapis o możliwości emisji obligacji na rzecz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych pozostanie pusty, ponieważ nie znajdą się nabywcy takich obligacji – FWSZ nie posiada własnej zdolności kredytowej, a zakupy uzbrojenia nie wygenerują w przyszłości przychodów, z których mógłby zostać sfinansowany wykup obligacji. Obligacje nieposiadające zabezpieczenia w postaci gwarancji Skarbu Państwa nie mogłyby również zostać włączone do ewentualnego programu skupu obligacji przez NBP” – czytamy także.
Zgodnie z projektowaną regulacją w jej obecnej formie, nie byłoby dopuszczalne wprowadzenie jakiegokolwiek rozwiązania prowadzącego do umorzenia wskazanych obligacji. Ewentualnym umorzeniem mogłaby zostać objęta wierzytelność przez osobę będącą jej właścicielem (a nie dług przez dłużnika jak w przypadku emisji obligacji).
Abstrahując od rozbieżności z zasadniczymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi prawa cywilnego, niniejsze rozwiązanie wyłączyłoby również możliwość ewentualnego programu skupu tych obligacji przez NBP m.in. z uwagi na zakaz finansowania monetarnego, o którym mowa w art. 123 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, podkreślił NBP.
Dlatego postuluje objęcie obligacji na rzecz FWSZ gwarancjami SP z mocy ustawy.
Projekt ustawy o obronie Ojczyzny który zakłada m.in. zwiększenie liczby żołnierzy do ok. 300 tys., a zapowiadana autopoprawka ma zwiększyć wydatki na obronność do 3% PKB do 2023 r. (wobec 2,2% w br.) oraz modernizację techniczną wojska, a następnie dalszy wzrost nakładów.
Zakłada m.in. wprowadzenie mechanizmu, który ma umożliwić pozyskanie dodatkowych funduszy na uzbrojenie i modernizację Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności. Przy Banku Gospodarstwa Krajowego ma powstać Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Będzie on zasilany m.in. wpływami ze skarbowych papierów wartościowych, obligacji BGK czy wpłat z budżetu państwa.
Źródło: ISBnews