W cyklu obecnie trwającego zacieśniania pieniężnego stopa referencyjna docelowo nie powinna przekroczyć 5% (wobec 3,5% obecnie), uważa główny ekonomista PZU Paweł Durjasz. Według niego, istnieje ryzyko rewizji w dół aktualnej prognozy PZU wzrostu PKB w br., która wynosi obecnie 4%.
„Przebieg wojny w Ukrainie i decyzje co do związanych z nią sankcji będą miały bardzo istotny wpływ na inflację poprzez wpływ na kurs złotego oraz ceny surowców energetycznych i żywności. Wydaje się, że przy założeniu utrzymania względnej stabilizacji kursu złotego, podstawowa stopa banku centralnego raczej nie przekroczy 5%, pomimo 'jastrzębiego’ tonu ostatniej konferencji prasowej prezesa NBP” – czytamy w komentarzu głównego ekonomisty.
Efekty wojny m.in. w postaci wysokiej inflacji ograniczą konsumpcję prywatną, co negatywnie będzie kontrybuować do wzrostu PKB w br., a skala jej osłabienia spotęguje się w przyszłym roku.
„Wzrost cen gazu i ropy z kolei podwyższa inflację, ale działa także w kierunku osłabienia tempa wzrostu PKB poprzez redukcję realnej wartości dochodów gospodarstw domowych i wzrost kosztów firm. Na razie utrzymujemy prognozę wzrostu polskiego PKB w 2022 r. na poziomie ok. 4%, choć nie wykluczamy rewizji w dół. Spodziewamy się, że silny wzrost cen i podwyżki stóp procentowych przyczynią się do osłabienia dynamiki konsumpcji” – czytamy dalej.
„Jednocześnie konsumpcja będzie w najbliższych kwartałach wzmacniana przez zakupy dokonywane przez uchodźców ukraińskich (o ile nie zostaną one zakwalifikowane jako eksport) i 'wygładzana’ dzięki nagromadzonym pandemicznym oszczędnościom. Osłabienie dynamiki konsumpcji i PKB stanie się zatem bardziej widoczne w 2023 r.” – czytamy dalej.
Zaznaczył, że rezygnacja z tarcz antyinflacyjnych z końcem 2022 r. spowoduje skokowy wzrost CPI w styczniu 2023 r. do powyżej 11% r/r, a średniorocznie ukształtuje inflację na poziomie ok. 8,5% w przyszłym roku.
Inflacja ma szansę znaleźć się w przedziale dopuszczalnych wahań celu NBP (2,5% +/- 1 pkt proc.) pod koniec 2024 r., zdaniem głównego ekonomisty PZU.
Źródło: ISBnews