Rząd jest przeciwny wprowadzaniu dodatkowych kryteriów, na podstawie których miałyby być udzielane być tzw. wakacje kredytowe, wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Piotra Patkowskiego. Wprowadzenie dodatkowych kryteriów postulował Związek Banków Polskich (ZBP).
„Stanowisko rządu co do zaostrzania przesłanek wakacji kredytowych jest negatywne i takie będzie na dalszych etapach procesu legislacyjnego. Uważamy to po prostu za społecznie nieuzasadnione i nieprawidłowe” – powiedział Patkowski podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. instytucji finansowych.
„Uważamy, że ta przesłanka właśnie jednego kredytu na własny cel mieszkaniowy [w projekcie ustawy] jest wystarczająca” – dodał.
Przedmiotem obrad podkomisji był rządowy projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, zakładający m.in. wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych oraz cztery inne projekty poselskie dot. wsparcia dla kredytobiorców.
„Jeśli chodzi o wakacje kredytowe, to jesteśmy po długich dyskusjach w rządzie, jak one mają wyglądać i też nie ukrywam, że zostało wprowadzone dwa ograniczenia, które już wywołały duże niezadowolenie społeczne w postaci wyłączenia z wakacji kredytowych kredytów w innej walucie niż w PLN czy indeksowanych do waluty w PLN. […] I drugie – że ten kredyt może być tylko na jeden cel i tylko, gdy ten kredyt jest wzięty na własny cel mieszkaniowy” – tłumaczył Patkowski.
Jednocześnie doprecyzował rozumienie pojęcia „własny cel mieszkaniowy”.
„Bardzo nam zależy, aby te wakacje kredytowe były tylko i wyłącznie na własny cel mieszkaniowy. Natomiast nie wykluczamy sytuacji i nie chcemy wyłączać grupy Polaków, którzy często mają mieszkanie np. dziedziczone czy np. nabyte dla swojego dziecka, ale jednocześnie mają kredyt na własny cel mieszkaniowy” – wyjaśnił.
„Uważamy, że nie ma społecznych przesłanek przy wakacjach kredytowych do tego, żeby takie osoby z tego wyłączać’ – dodał.
ZBP zaproponował określenie dodatkowych kryteriów do ubiegania się przez kredytobiorców o wakacje kredytowe. Prawo do takich wakacji mieliby jedynie kredytobiorcy, u których obsługa kredytu pochłania ponad 40% miesięcznego budżetu, spłacają kredyt regularnie z opóźnieniami nie dłuższymi niż 30 dni i zamieszkują mieszkanie do 75 m2 lub dom do 100 m2.
Według Związku, łączny koszt wakacji kredytowych – w wersji proponowanej przez rząd – osiągnąłby poziom 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023, w przypadku, w którym z wakacji kredytowych skorzystałoby 80% uprawnionych kredytobiorców spłacających kredyty złotowe na nieruchomości niekomercyjne (najbardziej prawdopodobny scenariusz w opinii ZBP).
Źródło: ISBnews