W przyszłym tygodniu będzie szansa na obniżki ceny benzyny na stacjach do 10 groszy na litrze, ceny oleju napędowego powinny pozostać stabilne lub lekko wzrosnąć, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.
Ceny ropy Brent na koniec tygodnia spadły do poziomu poniżej 100 USD za baryłkę, co niestety nie wpłynie znacząco na poprawę sytuacji na krajowym rynku paliw, zwłaszcza w odniesieniu do oleju napędowego. Wynika to z faktu, że o ile ceny benzyny na rynku europejskim w tym tygodniu wyraźnie spadały, to ceny oleju napędowego pozostały bardziej stabilne. Spadki, które mogłyby nastąpić w wyniku obniżek na rynku ropy i paliw gotowych zostały skompensowane przez osłabienie złotego wobec USD. W konsekwencji hurtowe ceny oleju napędowego zmieniły się nieznacznie, a benzyna Pb 95 w hurcie staniała o 15 groszy na litrze i ta może jeszcze tanieć.
Tymczasem w tym tygodniu dynamika zmian cen na stacjach wyhamowała. Aktualne ceny paliw kształtują się na następującym poziomie: benzyna bezołowiowa 95 – 7,58 zł/l, bezołowiowa 98 – 8,27 zł/l, olej napędowy – 7,64 zł/l, a autogaz – 3,42 zł/l. To oznacza, że zgodnie z oczekiwaniami notowaliśmy kilkugroszowe obniżki średnich cen paliw. Należy podkreślić, że jednak na części stacji tankowanie w tym tygodniu było już droższe i bardziej mogli to odczuć tankujący diesla. Olej napędowy na wybranych stacjach drożał do 9 groszy na litrze, podczas gdy ceny benzyny rosły do 3-5 gr/l.
W przyszłym tygodniu będzie szansa na obniżki ceny benzyny do 10 groszy na litrze, ceny oleju napędowego powinny pozostać stabilne lub lekko wzrosną.
Ropa naftowa
Drugi tydzień z rzędu obserwujemy spadki cen ropy naftowej na światowych giełdach. Notowania wrześniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent spadły chwilowo w rejon 94 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje 99 USD/bbl i jest 8 USD/bbl tańsza niż przed tygodniem. Rosyjska ropa Urals potaniała do około 65 USD/bbl.
Na rynku amerykańskim, którego udział w światowej konsumpcji benzyn sięga ponad 36% coraz wyraźniej widać słabnący popyt. Zgodnie z ostatnimi danymi amerykańskiej EIA czterotygodniowa średnia konsumpcji benzyn jest około 8% poniżej poziomu z analogicznego okresu roku poprzedniego.
Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowała w dół o 0,1 mln bbl/d do 1,7 mln bbl/d i 2,1 mln bbl/d prognozy wzrostu światowego popytu na ropę naftową w tym i przyszłym roku. Produkcja ropy rosyjskiej spadnie zdaniem IEA z 9,3 mln bbl/d w trzecim kwartale tego roku do 7,6 mln bbl/d w pierwszym kwartale 2023 roku. Poziom światowych zapasów ropy naftowej IEA ocenia jako krytycznie niski. OPEC spodziewa się z kolei wzrostu światowego popytu na ropę w tym roku o 2,7 mln bbl/d do 102,99 mln bbl/d.
Źródło: ISBnews / BM Reflex