W nieruchomości komercyjne w Polsce w I półroczu 2022 r. zainwestowano 2,88 mld euro, czyli o 44% więcej niż rok wcześniej, wynika z raportu CBRE. Największą transakcją była sprzedaż The Warsaw Hub firmie Google za prawie 586 mln euro. To największa transakcja zakupu pojedynczego budynku w historii naszego kraju.
„Wolumen inwestycyjny, który zobaczyliśmy w Polsce po I półroczu 2022 r. to drugi co do wielkości wolumen w historii naszego rynku. Tylko w 2018 r. odnotowaliśmy lepsze wyniki. To pokazuje, że wyszliśmy bardzo sprawnie z pandemii, co znalazło odzwierciedlenie w mocnym otwarciu w pierwszym kwartale. Dodatkowo, pomimo wojny w Ukrainie i jej implikacji na rynki finansowe oraz ogólną sytuację gospodarczą, odnotowaliśmy znaczące transakcje także w drugim kwartale. Aktywność w sektorze biurowym wzrosła o 59% w pierwszym półroczu br. Natomiast w handlu, dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. wzrost wyniósł aż 173% Nieco spadła aktywność w sektorze magazynowym, bo o 19%, ale to efekt wysokiej bazy z poprzedniego roku. Wtedy inwestycje w magazyny wyniosły aż 869 mln euro, czyli najwięcej ze wszystkich sektorów” – skomentował dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE Przemysław Felicki, cytowany w komunikacie.
Z raportu wynika, że inwestycje w europejskie nieruchomości komercyjne osiągnęły poziom 152 mld euro w pierwszej połowie 2022 r. Wolumen inwestycji wzrósł o 10% w porównaniu z pierwszą połową 2021 r. i przekroczył rekord z 2018 r., kiedy wydano 151 mld euro. Rekordowe pierwsze półrocze było wynikiem świetnego pierwszego kwartału, w którym łączna wartość inwestycji sięgnęła 84 mld euro. Był to drugi najsilniejszy kwartał po rekordzie z 2020 r. Wolumeny w drugim kwartale spadły nieco, bo o 11% do 68 mld euro, ponieważ zwiększone koszty finansowania zewnętrznego i niepewność gospodarcza spowolniły działalność inwestycyjną. Na ceny nieruchomości wpływała również wysoka inflacja na całym świecie oraz wzrost stóp procentowych podano także.
„Pomimo wyższych kosztów finansowania, inwestorzy zachowali apetyt na nieruchomości komercyjne, szczególnie jako częściowe zabezpieczenie przed inflacją. Ma to wpływ na uzyskiwane stopy kapitalizacji, a rynek jest w momencie wyznaczania nowego punktu równowagi. W najbliższych miesiącach spodziewamy się zamknięcia kilku znaczących transakcji oraz rozpoczęcia nowych procesów, co podkreśli stabilną pozycję Polski i pokaże płynność rynku” – podsumował Felicki.
Źródło: ISBnews