W Porcie Ustka powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, poinformował prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Wojciech Dąbrowski. Centrum serwisowe do zarządzania farmami wiatrowymi ma rozpocząć działalność w 2026 roku czyli wtedy, kiedy popłynie z Morskiej Farmy Wiatrowej pierwszy prąd.
„Będziemy mieli tu magazyn i zaplecze techniczne do prowadzenia działalności operacyjnej oraz wyremontowane nabrzeża, które będą stanowiły przystać dla statków, które będą przywoziły serwisantów. To nie jest tylko perspektywa budowy ale to jest perspektywa 30 lat” – powiedział prezes PGE Baltica Dariusz Locinski podczas konferencji prasowej.
Centrum serwisowe do zarządzania farmami wiatrowymi ma rozpocząć działalność w 2026 roku czyli wtedy, kiedy popłynie z Morskiej Farmy Wiatrowej pierwszy prąd.
„To jest inwestycja, która podniesie bezpieczeństwo energetyczne Polski i realizując tę inwestycję i realizując transformację energetyczną konsekwentnie […]. Ten projekt, to w pierwszym etapie 2,6 GW czyli połowa mocy zainstalowanej w Elektrowni Bełchatów. Dzięki temu można sobie zestawić jaka to będzie ogromna inwestycja. Tylko ta jedna inwestycja będzie zapewniała 5% zapotrzebowania na energię dla Polski w przyszłości” – powiedział Dąbrowski.
W południowo-zachodniej części portu w Ustce powstanie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, które będzie rozwijało nowe technologie dla morskiej energetyki wiatrowej oraz szkoliło pracowników.
W latach 2026-2027 zostaną uruchomione projekty wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW. Projekty Baltica 2 i Baltica 3 realizowane są przez Grupę PGE i Ørsted.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews