Liczba klientów grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego, który złożyli wniosek o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego w ramach tzw. wakacji kredytowych wyniosła 265 tys. do końca września 2022 r., a poziom skorzystania przez klientów grupy kapitałowej z rządowego programu wakacji kredytowych jest zbliżony do oczekiwanego, podał bank.
„Na koniec września rzeczywisty poziom skorzystania przez klientów grupy kapitałowej z rządowego programu wakacji kredytowych jest zbliżony do oczekiwanego. Na wzrost współczynnika partycypacji klientów w przyszłości, a tym samym na poziom kosztów z tego tytułu, mogą potencjalnie mieć wpływ takie czynniki jak poziom bezrobocia, zachowania klientów oraz zmiany poziomu rynkowych stóp procentowych” – czytamy w raporcie kwartalnym.
Łączna liczba zawieszonych rat kredytów wyniosła ponad 1 mln, podano także.
Zakładana przez PKO BP partycypacja to 63%.
„Grupa kapitałowa dokonała korekty wartości bilansowej brutto kredytów hipotecznych na kwotę 3,1 mld zł, dokonując pomniejszenia przychodu odsetkowego. Wartość korekty została ustalona jako różnica wartości bieżącej szacowanych przepływów pieniężnych, wynikających z umów kredytowych, uwzględniającej zawieszenie płatności rat oraz bieżącej wartości bilansowej brutto portfela kredytowego. Kalkulacja straty oparta jest na założeniu, że około 63% klientów posiadających kredyt hipoteczny udzielony w PLN zdecyduje się na skorzystanie z wakacji kredytowych (współczynnik partycypacji klientów). Kwota straty, oszacowana przy założeniu skorzystania z wakacji kredytowych przez 100% klientów wynosiłaby 4,8 mld zł” – czytamy dalej w raporcie.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 418,09 mld zł na koniec 2021 r.
Źródło: ISBnews