Prawie połowa (47%) małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) spodziewa się pogorszenia sytuacji w ich branży w 2023 r., 35% oczekuje, że sytuacja pozostanie bez zmian, 8% – widzi poprawę, wynika z badania „Skaner MŚP” dla BIG InfoMonitor. 35%
Ok. 51% firm mikro i małych postrzega rok bieżący dla ich działalności gorszym niż ub.r., w przypadku firm średnich negatywnie sytuację postrzega 30% badanych.
„Bardziej optymistycznie patrzą jedynie średnie firmy, zatrudniające od 50 do 249 osób. W ich przypadku 30% uważa, że sytuacja w branży w jakiej działają przybierze niekorzystny obrót. Bardziej pesymistycznie nastawione do rzeczywistości gospodarczej w 2023 r. są firmy mikro (1-9 zatrudnionych) oraz małe (10-49 osób). W obu przypadkach negatywnie sytuację w swojej branży ocenia ponad połowa (ok. 51%) respondentów – pokazują wyniki badania Skaner MŚP, przeprowadzanego regularnie wśród mikro, małych i średnich firm, na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor” – czytamy w komunikacie.
Główny analityk BIG InfoMonitor i BIK Waldemar Rogowski wskazał, że firmy średnie są bardziej odporne na pogorszenie koniunktury gospodarczej i spowolnienie niż mikro i małe, a z uwagi na to, że produkcją przemysłową zajmują się głównie średnie i duże podmioty, na tle pięciu analizowanych branż: budownictwa, handlu, przemysłu, transportu i usług, w przemyśle jest stosunkowo mniej pesymistów (37%.)
Z badania wynika, że 61% firm budowlanych spodziewa się, że będzie trudniej niż rok wcześniej. W przypadku handlu o pogorszenie sytuacji w branży obawia się 53% ankietowanych, w usługach – 48% podmiotów uważa, że 2023 r. będzie gorszy od 2022 r. W transporcie 33% firm oczekuje pogorszenia sytuacji, 50% – braku zmiany sytuacji.
Badanie wykonane przez Keralla Research w ramach projektu „Skaner MŚP”, prowadzonego co kwartał na próbie N=500 mikro, małych i średnich firm. Technika wywiady telefoniczne. Termin: grudzień 2022 r.
Źródło: ISBnews