Fintecom – właściciel Gadu Gadu (GG) – planuje crowdfunding dla komunikatora na znaczną rozbudowę funkcjonalności i ekspansję zagraniczną, poinformował wiceprezes Fintecom Romuald Remus.
„GG wraca z dużymi planami na rozwój i nowym pomysłem na model biznesowy. Fintecom planuje przeprowadzić gruntowne zmiany w oprogramowaniu komunikatora, a dzięki temu udostępniać nowe funkcje, również te, o które proszą użytkownicy. Zapisy na deklaracje już ruszyły na stronie emiteo” – czytamy w komunikacie.
Komunikator docelowo ma być nie tylko centrum prostej, bezpiecznej komunikacji, ale także aplikacją społecznościową z wieloma nowymi funkcjonalnościami, w tym narzędziem do szybkich płatności. Dzisiaj w Gadu-Gadu zalogowanych jest blisko 0,5 mln użytkowników miesięcznie, korzystających z jego wersji mobilnych i na komputer.
„Komunikator wymaga stałego podążania za zmianami technologicznymi. Fundusze pozyskane z crowdfundingu planujemy przeznaczyć na przygotowanie nowej technologii, w tym m.in. rozmów audio-wideo na wszystkich wersjach GG oraz szyfrowania end-2-end” – powiedział Remus, cytowany w komunikacie.
Dodał, że dotychczas firma zainwestowała już kilka milionów złotych w utrzymanie i rozwój Gadu-Gadu.
„Wprowadziliśmy nowe i polubione przez użytkowników funkcjonalności, jak np. Centrum Powiadomień, profile publiczne i firmowe, wersję angielskojęzyczną, nowe strony www, galerię; wiele rzeczy uprościliśmy, ale przede wszystkim poprawiliśmy obsługę i bezpieczeństwo. Wszystko po to, aby GG znowu było prostym, najszybszym i bezpiecznym narzędziem do komunikacji. Do dalszego rozwoju zapraszamy akcjonariuszy, również spośród społeczności, już jako współwłaścicieli kultowej marki” – wskazał Remus.
Agnieszka Remus z Fintecom zaznaczyła, że serwery Gadu-Gadu znajdują się w Polsce, tutaj posiada siedzibę i płaci podatki.
„Nasze plany sięgają jednak daleko poza granice. Już oferujemy wersję angielską komunikatora pod adresem ggapp.com Na pewno jednak będziemy koncentrować się na rynku polskim, tutaj chcemy odbudować komunikator i wokół niego udostępniać wygodne płatności, a te, wykonywane ze smartfona, są dzisiaj uwielbiane przez młode pokolenie” – dodała Remus.
Obecnie przychody Fintecom pochodzą z usług finansowych oraz samego komunikatora, w tym z reklam oraz GG Premium. W 2022 roku szacunkowe przychody spółki wyniosły blisko 4 mln zł.
„Głęboko wierzymy w odbudowę legendy GG i jej solidne podstawy. Użytkownicy mocno angażują się w rozwój Gadu-Gadu, nie tylko przekazując nam wiele bezcennych wskazówek, opinii i rad na temat komunikatora, ale również wspierają finansowo jego utrzymanie i rozwój, czego przykładem jest duży sukces wprowadzonej w 2022 roku wersji płatnej GG Premium. Stale korzysta z niej już 18 tys. użytkowników i liczba płacących regularnie miesięczny abonament, utrzymuje się na stabilnym poziomie. Gorąco wierzymy, że przepisując komunikator i wprowadzając więcej wartościowych funkcji, liczba wspierających będzie znacząco rosła” – podsumował wiceprezes.
W okresie największej popularności ponad dekadę temu z Gadu-Gadu korzystał co drugi Polak, a ówczesny właściciel komunikatora był notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Źródło: ISBnews