Znajdujące się na zaawansowanym etapie badania dna morskiego w Zatoce Gdańskiej umożliwią ustalenie ostatecznej lokalizacji i technologii budowy terminalu gazu skroplonego (FSRU), podał Gaz-System.
„Projekt #FSRU – badania dna morskiego w Zatoce Gdańskiej na zaawansowanym etapie. Obecnie trwają prace obejmujące sondowanie dna morskiego sondą statyczną (CPT – Cone Penetration Test) oraz prowadzone jest badanie wibrosondą” – czytamy na profilu Gaz-Systemu na Twitterze.
„Uzyskane wyniki pozwolą optymalnie zaprojektować fundament konstrukcji nabrzeża tj. wyznaczyć odpowiednie długości pali, ich prognozowaną nośność na wciskanie i wyciąganie oraz wyznaczyć wymiary fundamentów bezpośrednich. Tym samym badania umożliwią ustalenie ostatecznej lokalizacji i technologii budowy Terminala, co stanowi kluczowy krok dla dalszych prac” – czytamy dalej.
Inwestycja zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG, a także do świadczenia usług dodatkowych. Terminal FSRU mógłby być przystosowany do prowadzenia regazyfikacji na poziomie odpowiadającym około 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie. Ponadto – jak podkreśla Gaz-System – na tym etapie zakładana jest jeszcze możliwość zwiększenia mocy regazyfikacyjnych w zależności od rozwoju rynku oraz wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju i w regionie. Oddanie inwestycji do użytkowania jest planowane w perspektywie 2027/2028 roku.
Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesyłanie gazu ziemnego, zarządza niemal 12 tys. km gazociągów w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe oraz jest właścicielem Terminalu LNG im w Świnoujściu.
Źródło: ISBnews