Należy rozważyć, czy czynnikiem ryzyka uwzględnianym w danych Biura Informacji Kredytowych (BIK) nie powinno być to, że klient ubiegał się o darmowy kredyt (tj. niewnoszenie opłaty za korzystanie z kapitału), uważa prezes Alior Banku Grzegorz Olszewski.
„Mamy w Biurze Informacji Kredytowej dane dotyczące różnych czynników ryzyka klientów. Jako banki wymieniamy się tymi danymi. Czy powinniśmy jako taki czynnik uwzględniać, że klient, który stara się o darmowy kredyt, za 2-3 lata może to zrobić ponownie” – pytał Olszewski podczas Banking & Insurance Forum 2023.
Podkreślił, że problemem jest orzecznictwo sądów i działalność kancelarii prawnych zmierzające do pozbawienia banków opłat za korzystanie z kapitału, co z kolei sprawia, że kredyty mieszkaniowe stają się dla banków produktem obciążonym wysokim ryzykiem.
Jego zdaniem, szeroko pojęte otoczenie regulacyjne, w tym orzecznictwo TSUE, spowodowało stan nierównowagi w relacjach bank-klient i doprowadziło w efekcie do obniżenia moralności płatniczej.
„Coraz mniejszy odsetek Polaków uważa zwrot długu za zobowiązanie moralne” – dodał prezes, powołując się na badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).
Według Olszewskiego, sektor bankowy powinien „przejść do działań ofensywnych” i rozpocząć dyskusję np. nad kształtem zmiany modelu finansowania mieszkalnictwa.
Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 82,88 mld zł na koniec 2022 r.
Źródło: ISBnews