Orange Polska nie ma obecnie potrzeb zwiększania poziomu zadłużenia, natomiast może rozważyć rolowanie ok. 30% obecnego zadłużenia, które zapada w II kw. 2024 r., poinformował członek zarządu ds. finansowych Jacek Kunicki.
„Generowanie przepływów pieniężnych w tym roku było bardzo dobre. I, jak wspomniałem, mamy taki sam poziom zadłużenia netto do EBITDAaL – nawet uwzględniając płatność za opcję światłowodową – jak na początku roku. Nie mamy więc obecnie natychmiastowej potrzeby zwiększania poziomu zadłużenia” – powiedział Kunicki podczas telekonferencji.
„W przyszłym roku zapadnie część naszych zobowiązań. W zależności od przyszłorocznego generowania gotówki, a także alternatywnych możliwości wielu inwestycji, dług ten może wymagać odnowienia, a następnie zostanie odnowiony w zależności od aktualnych warunków rynkowych w tym czasie. Myślę, że około 30% obecnego zadłużenia jest wymagalne w drugim kwartale przyszłego roku” – dodał CFO.
Wskaźnik długu netto do EBITDAaL wynosił 1,2x we wrześniu br. wobec 1,3x na koniec ub.r., podał Orange Polska w prezentacji wynikowej.
Operator podał też, że 35% jego zadłużenia ze stałą stopą zapada w I poł. 2024 r., 54% – w 2026 r., natomiast pozostałe 11% to dług o zmiennej stopie oprocentowania.
Orange Polska to dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii komórkowej, stacjonarnej, dostępu do internetu, TV oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP). Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews