Prezydent powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego w ramach tzw. pierwszego kroku konstytucyjnego. Teraz premier ma 14 dni na uzyskanie votum zaufania od Sejmu. Jeżeli nie uzyska poparcia sejmowej większości, wówczas to Sejm wskaże kandydata na premiera, a nowy premier otrzyma zadanie sformowania nowego rządu, który zostanie następnie zaprzysiężony przez prezydenta.
„Dopełniamy politycznego i historycznego, konstytucyjnego zwyczaju, powołując po wyborach parlamentarnych rząd RP, który jest formowany przez kandydata przedstawionego przez ugrupowanie, obóz polityczny, który wygrał wybory parlamentarne” – powiedział prezydent po wręczeniu nominacji.
Prezydent podkreślił, że rząd składa się z osób, które w „drugiej linii” pracowały jako eksperci, wykonując powierzone im zadania. Zwrócił też uwagę na dużą, rekordową reprezentację kobiet w rządzie.
Prezydent wskazał na wyzwania, jakie stoją przed gospodarką: budowę elektrowni atomowych, zmianę miksu energetycznego, rozwój infrastruktury, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego i logistyczne wyzwania z tym związane, a także wyzwania związane z ochroną środowiska i klimatu, relokowaniem biznesu oraz ekspansją zagraniczną.
Oto pełny skład rządu:
- Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki
- Minister obrony narodowej – Mariusz Błaszczak (dotychczasowy szef tego resortu)
- Minister sprawiedliwości – Marcin Warchoł (dotychczas sekretarz stanu tym resorcie)
- Minister spraw wewnętrznych i administracji – Paweł Szefernaker (dotychczas sekretarz stanu w tym resorcie)
- Minister zdrowia – Ewa Krajewska (dotychczas Główny Inspektor Farmaceutyczny)
- Minister spraw zagranicznych – Szymon Szynkowski vel Sęk (dotychczas minister ds. europejskich)
- Minister finansów – Andrzej Kosztowniak (poseł PiS, były prezydent Radomia)
- Minister aktywów państwowych – Marzena Małek (dotychczas dyrektor generalny w MAP)
- Minister sportu i turystyki – Danuta Dmowska-Andrzejuk (szpadzistka, mistrzyni świata i Europy, żołnierz SZ RP, w latach 2019-2020 minister sportu)
- Minister rozwoju i technologii – Marlena Maląg (dotychczas minister rodziny i polityki społecznej)
- Minister edukacji i nauki – prof. Krzysztof Szczucki (w latach 2020-2023 prezes Rządowego Centrum Legislacji)
- Minister kultury i dziedzictwa narodowego – Dominika Chorosińska (aktorka, posłanka PiS)
- Minister rodziny i polityki społecznej – Dorota Bojemska (działaczka społeczna, Przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej)
- Minister klimatu i środowiska – Anna Łukaszewska-Trzeciakowska (była podsekretarz stanu w tym resorcie, dotychczas sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej)
- Minister funduszy i polityki regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak (była minister funduszy i polityki regionalnej, od 2020 roku sekretarz stanu w tym resorcie)
- Minister rolnictwa i rozwoju wsi – Anna Gembicka (dotychczas wiceminister w tym resorcie)
- Minister infrastruktury – Alvin Gajadhur (dotychczas Główny Inspektor Transportu Drogowego)
Kandydatem koalicji Platformy Obywatelskiej, Polski 2050-Polskiego Stronnictwa Ludowego i Nowej Lewicy na premiera jest lider Platformy Donald Tusk.
Źródło: ISBnews