Lokalny spadek inflacji konsumenckiej CPI nastąpi pod koniec I kw. 2024 r. poniżej górnej granicy przedziału odchyleń od celu inflacyjnego 3,5% r/r prognozuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Obniżki stóp procentowych mogą nastąpić w drugiej połowie roku o łącznie 75 pb, w zależności od ruchów EBC i Fed.
„Wydaje się, że w RPP panuje konsensus co do balansowania polityki fiskalnej przez politykę pieniężną. Zapowiadane na przyszły rok hojne pakiety fiskalne, w połączeniu ze zbyt ekspansywną polityką pieniężną, mogłyby stworzyć ryzyko wytrącenia inflacji bazowej z ostatniego trendu spadkowego. W konsekwencji RPP, pomimo marcowego CPI w paśmie odchyleń od celu, może wstrzymać się od redukcji stóp w marcu” – czytamy w „Kwartalnym Raporcie Makroekonomicznym Grudzień 2023”.
Obniżki stóp procentowych mogą nastąpić w drugiej połowie roku, po zmniejszeniu niepewności dotyczącej wpływu wycofywania tarcz antyinflacyjnych na CPI oraz przy luzowaniu polityki monetarnej przez EBC oraz FOMC, ocenia BGK.
„Bilans ryzyka jest zrównoważony. Kształtują go w pierwszej kolejności uwarunkowania zewnętrzne. Tempo obniżek będzie bowiem zależne od globalnej koniunktury i analogicznych ruchów Fed i EBC” – czytamy dalej.
Ekonomiści BGK spodziewają się, że wraz z podwyżką stawki VAT na żywność oraz odmrożeniem cen energii, CPI ponownie wzrośnie, osiągając lokalne szczyty w trakcie lata.
Następnie inflacja konsumencka sięgnie 3,6% r/r na koniec 2024 r. wobec 6,6% na koniec br.; potem nastąpi dalszy jej -spadek do 3,1% r/r na koniec 2025 r. W prognozach bank widzi spadek inflacji bazowej do odpowiednio: 6,9%, 4,4% i 3,3% r/r na koniec lat 2023-2025.
„Zejście w okolice 2,5-procentowego celu pozostaje scenariuszem możliwym do zrealizowania dopiero w 2025 roku” – czytamy dalej w raporcie.
Źródło: ISBnews