Produkcja nawozów azotowych Grupy Azoty spadła w grudniu ub.r. do 281 tys. ton z 283 tys. ton rok wcześniej, podała spółka, prezentując wstępne skonsolidowane wyniki produkcyjne.
Produkcja nawozów wieloskładnikowych wzrosła do 54 tys. ton z 28 tys. ton, a nawozów specjalistycznych wzrosła do 17 tys. ton z 15 tys. ton.
W segmencie chemia produkcja pigmentów utrzymała się na poziomie 2 tys. ton, takim samym jak rok wcześniej, mocznika spadła do 74 tys. ton z 98 tys. ton, a produktów OXO – wzrosła do 11 tys. ton z 9 tys. ton.
Segment tworzywa odnotował spadek produkcji poliamidu do 8 tys. ton z 10 tys. ton rok wcześniej.
„Zgodnie z przewidywaniami, w grudniu zostały utrzymane stabilne poziomy produkcji w nawozach azotowych i segmencie OXO. Z kolei napływ tanich produktów z Azji do Unii Europejskiej niezmiennie znajduje odzwierciedlenie w szacunkowych wolumenach produkcji w obszarze tworzyw i mocznika. To obecnie jedno z największych wyzwań, z którym mierzą się wszyscy europejscy producenci w branży” – skomentował prezes Tomasz Hinc, cytowany w komunikacie.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews