Czwartek przynosi uspokojenie na rynach finansowych. Po blisko 4 dniach wyprzedaży większość benchmarków Wall Street oraz Stary Kontynent notują blisko 0,5% wzrosty. Jeszcze lepiej sytuacja ta wygląda w przypadku naszego rodzimego indeksu WIG20, który zyskał na koniec sesji blisko 1,2%. Wymiar tego odbicia jest jednak cały czas niepewny. Bankierzy FED sygnalizują, że pierwsze obniżki mogą przyjść później, niż spodziewa się tego rynek, co oczywiście w szerszym okresie może stanowić pewne ograniczenie dla dalszego kontynuowania tak dynamicznego trendu wzrostowego.
Nastroje rynkowe w dużej mierze napędza dzisiaj również Bitcoin. Popularna kryptowaluta zyskuje dzisiaj blisko 4% i tym samym próbuje podnieść się po blisko 19% przecenie, którą obserwowaliśmy od czasu wyznaczenia nowego historycznego szczytu w strefie 73700 USD. Za wzrostami obserwowanymi dzisiaj może stać fundamentalny katalizator, jakim jest halving. Zaprogramowany w kodzie Bitcoina proces wpływa na stopę inflacji kryptowaluty i ogranicza nagrodę za wydobycie o połowę (teraz spadnie ona z 6,25 do 3,125 za blok BTC). Naturalnie więc, z perspektywy teoretycznej czynnik ten jest korzystny dla kreacji wartości takiego aktywa.
W Polsce oprócz pokaźnych wzrostów cen akcji Allegro, LPP oraz Alior Banku uwaga inwestorów zwróciła się w kierunku polityki monetarnej. Henryk Wnorowski z RPP zakomunikował dzisiaj agencji Bloomberg, że „RPP jest teraz pewna, że skrajnie negatywna opcja dotycząca ścieżki inflacji nie zmaterializuje się”. Bankier zakomunikował, że przy obecnie przedstawionych założeniach projektu rosną szanse na obniżki stóp procentowych w Polsce. Według bankiera takie rozważania mogą pojawić się w lipcu, kiedy to Rada pozna nowe projekcje gospodarcze. Implikowana przez rynek finansowy ścieżka stóp procentowych wycenia obecnie, że RPP obniży w tym roku stopy o 25 punktów bazowych (z niewielką szansą na jeszcze jeden taki ruch na koniec tego roku).
Rynki w Europie już się zamknęły. Niemiecki DAX zyskał w ujęciu intraday 0,26%, francuski CAC40 dodał 0,52%, a poglądowy benchmark Euro Stoxx 50 dodał 0,47%. Na Wall Street sentymenty są również bardzo dobre. Technologiczny Nasdaq dodaje w chwili obecnej 0,46%, indeks S&P500 zwyżkuje o 0,55%, a zrzeszający spółki o małej kapitalizacji Russell 2000 wzrasta o 0,90%.
Źródło: XTB