Aktualne ceny paliw na stacjach z dużym prawdopodobieństwem nie zmienią się do końca majowego weekendu, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.
Minimalne zmiany cen na rynku hurtowym na koniec miesiąca wpływają na stabilizację cen w sprzedaży detalicznej. Jeśli notujemy zmiany cen paliw to po pierwsze nie dotyczą one wszystkich stacji, a po drugie skala zmian jest symboliczna. Aktualne ceny na stacjach w dużym prawdopodobieństwem nie zmienią się do końca majowego weekendu.
Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio 6,69 zł/l (+0 gr/l), bezołowiowa 98 – 7,3 zł/l (+0 gr/l), olej napędowy 6,7 zł/l (-1 gr/l), a autogaz 2,84 zł/l (-1 gr/l).
Warto korzystać do końca tygodnia z aktualnych promocji na stacjach paliw, chociaż warunkiem jest uczestnictwo w programach lojalnościowych.
Ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę naftowej Brent stabilizują się w rejonie 88 USD/bbl. Na rynku obserwujemy wyraźną redukcję premii za ryzyko geopolityczne, po informacjach o oficjalnej propozycji rozejmu skierowanego przez Izrael do Hamasu. Dla dalszego kierunku zmian cen ropy naftowej w średnim okresie istotne znaczenie będzie miało zaplanowane na 1 czerwca ministerialne spotkanie OPEC+.
Tymczasem PMI (NBS) chińskiego przemysłu spadł w kwietniu do 50,4 pkt. Odczyt był jednak nieco lepszy od prognoz. Z kolei PMI dla przemysłu wg. Caixin wzrósł w kwietniu do 51,4 pkt. i jest to najwyższy poziom od lutego 2023. Stan chińskiej gospodarki w dalszym ciągu ma kluczowe znaczenie dla tempa wzrostu światowego popytu na ropę. Zgodnie z ostatnimi prognozami Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) światowy popyt na ropę i paliwa wzrośnie w tym roku o 1,3 mln bbl/d z tego 0,62 mln bbl/d wzrostu przypadnie na same Chiny.
Źródło: ISBnews / BM Reflex