Firma private equity Innova Capital pozyskała łącznie 407 mln euro w ramach zamknięcie najnowszego funduszu Innova/7 i przekroczyła zarówno początkowy cel 350 mln euro, jak i hard cap, czyli maksymalną wielkość funduszu określoną na 400 mln euro, podała spółka. Fundusz zyskał zainteresowanie zagranicznych graczy instytucjonalnych i komercyjnych z Europy oraz Ameryki Północnej, jak i inwestorów z Polski, których łączny udział wyniósł ponad 25%.
W ramach tego funduszu firma skoncentruje się na inwestycjach w trzech sektorach, takich jak usługi dla biznesu/usługi finansowe, przemysł oraz produkty i usługi konsumenckie związane ze stylem życia (w tym opieka zdrowotna), ze szczególnym naciskiem na cyfryzację i integrację nowoczesnych technologii w każdym z wymienionych obszarów. Ponadto, kluczowym elementem zarządzania funduszem jest nowa strategia ESG Innova, która została zawarta w haśle „Beyond Profit”. Podejście to zakłada m.in. przeprowadzanie dogłębnej analizy planowanych inwestycji celem identyfikacji możliwości wzrostu opartych na czynnikach ESG, przy jednoczesnej kompleksowej ocenie związanego z tym ryzyka i wpływu, podano.
„Finalizacja Innova/7 zbiega się z 30-leciem istnienia naszej firmy. Tym samym, czwartą dekadę działalności Innova rozpoczynamy z największym kapitałem, jaki do tej pory zgromadziliśmy w jednym funduszu, nową strategią ESG, dzięki której będziemy jeszcze skuteczniej budować wartość naszych spółek portfelowych oraz nowymi pomysłami na rozwój firmy. […] Przed nami ciekawy czas, który chcemy wykorzystać na wsparcie firm z Europy Środkowej w rozwoju strategicznym i poszukiwaniu nowych możliwości wzrostu”- powiedział Senior Partner w Innova Capital, odpowiedzialny za proces pozyskiwania funduszy Krzysztof Kulig, cytowany w komunikacie.
Pierwsza z inwestycji Innova/7, w ramach której Innova nabyła Grupę Netopia, rumuńskiego dostawcę usług płatniczych została zrealizowana w maju 2023 r. Następnie Innova Capital zainwestowała również w R-GOL – multibrandowego dystrybutora akcesoriów piłkarskich, EMI Group dostarczającą systemy bramowe i przeładunkowe, Pfleiderer Polska – producenta płyt drewnopochodnych, a także Dimark Manufacture, dostawcę autorskich rozwiązań dla systemów obsługi bagażu (BHS) oraz CloudFerro oferującą usługi chmurowe dla europejskiego sektora kosmicznego, wymieniono.
Spółka podała, że jeśli chodzi o pozostałe fundusze, Innova zapewniła swoim inwestorom wysoką płynność środków finansowych dzięki zbyciu wszystkich spółek, które pozostawały w portfelu Innova/5, a także pierwszemu dużemu wyjściu z inwestycji w ramach funduszu Innova/6. Aktywa pozostałe w szóstym funduszu Innova planuje wykorzystać do realizacji kolejnych przejęć w ramach istniejącego portfela (add-on).
Innova Capital jest niezależnym doradcą private equity działającym w Polsce i inwestującym w średniej wielkości spółki prowadzące działalność w Europie Środkowej. Od momentu założenia w 1994 r., Innova Capital zainwestowała ponad 1,4 miliarda euro w blisko 70 spółek zlokalizowanych w 10 krajach regionu.
Źródło: ISBnews