Rynki europejskie na razie będą musiały zmierzyć się z wyceną wyników wyborów we Francji, które okazały mieszanym sukcesem nowo powstałego sojuszu. Nowy Front Ludowy (partia lewicowa) uzyskała 182 mandaty, Ensemble (blok prezydenta Macrona) 168 mandatów, a Zjednoczenie Narodowe 143 mandaty. Stąd mamy do czynienia z częściowym sukcesem, bowiem dwa główne scenariusze najmocniej ciążące na rynkach (zdecydowane zwycięstwo lewicy lub zdecydowane zwycięstwo prawicy) się nie ziściły. Teraz jednak pozostaje poznać odpowiedź na pytanie, co dalej. Bez zdecydowanej większości żadna z partii nie wprowadzi swoich radykalnych reform, natomiast kwestią otwartą pozostaje pytanie, czy w takich warunkach w ogóle jakiekolwiek reformy będą mogły wejść w życie.
Na razie rynek wydaje się lekko negatywnie oceniać perspektywy z 0,6% przeceną indeksu CAC40. Francuskie banki, które pozostawały pod największą presją związaną z wyborami, na początku sesji notowały wzrosty, jednak finalnie zakończyły dzień pod kreską. Spółki te będą w najbliższych miesiącach mierzyć się z potencjalnymi podwyżkami podatków lub wprowadzeniem nowych. Z czołowych przedstawicieli sektora najbardziej narażonym na takie zmiany wydaje się Societe Generale, który posiada najmniejszą „poduszkę” w postaci ROA za ostatnie 12 miesięcy wynoszącą 0,1%.
Na polskim rynku większość głównych indeksów zanotowała spokojną sesję. Wyjątkiem okazał się dziś sWIG80, który wybił nowe historyczne szczyty. Głównym powodem wzrostu indeksu była dziś informacja o udanych wynikach badań II fazy kandydata na lek CPL’36 w leczeniu ostrej schizofrenii. Wyniki okazały się ogromnym sukcesem, a CPL’36 przekroczył nawet oczekiwania samej spółki. Lek okazał się zarówno skuteczny (grupa przyjmująca 20 mg oraz 40 mg leków wykazała istotną statystycznie poprawę w stosunku do grupy kontrolnej przyjmującej placebo), jak i bezpieczny (w przypadku grupy przyjmującej 20 mg nie wystąpiła konieczność przerwania badania ze względu na skutki uboczne u żadnego z pacjentów, a w przypadku 40 mg i placebo przerwać badanie musiało odpowiednio 5 i 2 pacjentów).
Wyniki badań stanowią jeden z przełomowych momentów z perspektywy inwestorów lokujących swoje środki w branże MedTech. To właśnie w takich przypadkach można zauważyć najwyższe stopy zwrotu. I taką sytuację widzieliśmy również w przypadku Celon Pharmy, która na giełdzie zyskała dziś ponad +40%. Zgodnie z zapowiedziami prezesa, spółka będzie teraz najprawdopodobniej sprzedawała projekt innej firmie, która zajmie się wprowadzeniem leku w fazę III, co będzie stanowić skokowy wzrost przychodów spółki. Sukces badań klinicznych i portfolio kolejnych potencjalnych leków do wprowadzenia na rynek, wraz z potencjalnym mocnym napływem środków do spółki stanowią bardzo pozytywny sentyment wokół firmy.
Źródło: XTB / Tymoteusz Turski