Przedsiębiorstwa oczekują ożywienia koniunktury w III kw. br.; skala spodziewanej poprawy jest jednak mniejsza niż przed kwartałem, przede wszystkim w następstwie dalszego pogorszenia perspektyw zatrudnienia, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).
„Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej (SSP) wskazuje na oczekiwane przez przedsiębiorstwa ożywienie koniunktury w III kw. 2024 r. Skala spodziewanej poprawy jest jednak mniejsza niż przed kwartałem, przede wszystkim w następstwie dalszego pogorszenia perspektyw zatrudnienia. Mimo mniejszego optymizmu, w prawie wszystkich analizowanych grupach przedsiębiorstw według przeznaczenia dóbr i usług wskaźnik sytuacji przyszłej kształtował się na co najmniej dobrym poziomie. Jedynie wśród producentów dóbr inwestycyjnych był on umiarkowany” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP sugerują, że w II kw. 2024 r. sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw nieco się pogorszyła. Firmy spodziewają się jej dalszego pogorszenia w III kw. br., przy mniej optymistycznych niż przed kwartałem oczekiwaniach co do wzrostu popytu, zwłaszcza na rynku krajowym. Szczególnie wyraźne osłabienie prognoz popytu odnotowano w usługach konsumenckich i w budownictwie.
Pogorszeniu sytuacji ekonomicznej sektora towarzyszyło obniżenie prognoz zatrudnienia zarówno w horyzoncie kwartalnym, jak i rocznym. Jednocześnie, mimo osłabienia presji płacowej, wzrósł odsetek firm zapowiadających wzrost wynagrodzenia w III kw., choć już nie w perspektywie roku. Zmniejszyła się natomiast skala planowanych w horyzoncie kwartalnym i rocznym podwyżek wynagrodzeń, czytamy w SM NBP.
Źródło: ISBnews