Intencję pozostania w Polsce na stałe lub dłużej niż rok deklaruje 68% imigrantów z Białorusi, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
„Imigranci z Białorusi wiążą na ogół swoją przyszłość z Polską. Niemal 79% z nich określa na poziomie bardzo dobrym lub dobrym poziom zadowolenia z życia w Polsce, a 68% ankietowanych planuje zostać w Polsce na stałe lub dłużej niż rok” – czytamy w raporcie „Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Białorusi w Polsce w 2024 roku. Raport z badania ankietowego”.
Najważniejszą formą pomocy, która ułatwiłaby pobyt i pracę w Polsce imigrantów z Białorusi jest łatwiejsza legalizacja pobytu (54% wskazań). Respondenci o korzeniach polskich oczekują przede wszystkim pomocy w znalezieniu pracy (37%) oraz łatwiejszej legalizacji pobytu (36%), podano także.
Imigranci z Białorusi to osoby dobrze wykształcone. Osoby poniżej 34 roku życia stanowią 50% respondentów. Prawie połowa respondentów przebywa w Polsce z mężem lub żoną, podał także NBP.
„Imigranci z Białorusi relatywnie często uzupełniali braki na rynku pracy w branżach z dużym udziałem zawodów 'zmaskulinizowanych’. Najczęstszymi miejscami pracy respondentów były: przemysł, transport, informatyka, budownictwo. Imigracja z Białorusi wyróżnia się wysokim odsetkiem pracowników z branży IT oraz osób otwierających własną działalność w Polsce. Wśród pracujących respondentów 13% stanowiły osoby związane z branżą IT – większość pracowała na etacie w Polsce” – czytamy dalej.
Sytuacja ekonomiczna imigrantów z Białorusi jest zróżnicowana: ok. 16% ankietowanych wydaje prawie całe swoje wynagrodzenie na bieżące życie, a 37% połowę lub mniej. Prawie 33% respondentów przekazuje środki finansowe na Białoruś, podano także.
Jak wynika z raportu głównym czynnikiem wyzwalającym imigrację z Białorusi na większą skalę była sytuacja polityczna w tym kraju. Kwestie ekonomiczne były drugim czynnikiem wskazywanym jako powody migracji.
„Osoby posiadające Kartę Polaka lub obywatelstwo polskie stanowiły 24% respondentów. Czynnikiem odróżniającym ich od pozostałych imigrantów z Białorusi jest przede wszystkim lepsza znajomość języka polskiego, dużo stabilniejszy status pobytowy w Polsce oraz korzystniejsza pozycja na rynku pracy w Polsce” – czytamy dalej.
W badanej próbie ok. 16% respondentów było bezrobotnych. Najlepiej radziły sobie na polskim rynku pracy osoby, które przyjechały przed 2019 rokiem oraz dobrze znają język polski.
„W trudniejszej sytuacji były osoby, które przyjechały w latach 2020-2021 oraz przeciętnie kobiety” – czytamy także.
Według stanu na 30 czerwca br. 133 tys. Białorusinów miało zezwolenie na pobyt w Polsce i stanowili drugą po obywatelach Ukrainy grupę imigrantów.
Badanie, które odbyło się w okresie od 15 kwietnia do 5 lipca br. miało charakter pilotażowy i zostało przeprowadzone po raz pierwszy przez NBP. Otrzymano 775 ankiet.
Źródło: ISBnews