Prezydent podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, wprowadzającą ułatwienia dotyczące udzielania pomocy osobom i instytucjom, które zostały poszkodowane przez powódź w południowo-zachodniej Polsce, podała Kancelaria Prezydenta.
Nowelizacja wprowadza możliwość zwolnienia przedsiębiorców z terenów objętych powodzią, na ich wniosek, m.in. ze składek na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Chodzi o przedsiębiorców, którzy uzyskali dochód niższy o 40% od dochodu w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Szczegółowe regulacje określi rozporządzenie; minister rozwoju i technologii.
Nowelizacja zakłada podwyższenie kwoty pożyczki, jaka może być jednokrotnie udzielona przedsiębiorcy maksymalnie do 200 tys. zł (dotychczas 50 tys. zł). Rozszerza zakres uprawnionych do świadczenia interwencyjnego, dotychczas zarezerwowanego jedynie dla przedsiębiorców i rolników, organizacje pożytku publicznego, organizacje pozarządowe oraz tzw. podmioty ekonomii społecznej.
Umożliwia poszkodowanym gminom, powiatom wskazanym w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej skorzystanie z dofinansowania w 100% na realizację zadań związanych z likwidacją skutków powodzi. Dotychczas istniała możliwość sfinansowania jedynie 80% kosztów przedsięwzięcia.
W nowelizacji znalazły się też przepisy przesądzające, że zasiłki w wysokości 8 tys., ale też na remonty i odbudowę w wysokości 100 i 200 tys. zł, stanowią bezzwrotną pomoc niezależnie od dochodu i sytuacji majątkowej osób lub rodzin, które ucierpiały wskutek powodzi we wrześniu 2024 r.
Jednocześnie na mocy ustawy ułatwiona zostaje procedura dokonywania zmian w programach finansowanych ze środków europejskich, w przypadku gdy zmiany takie będą konieczne w celu przeciwdziałania skutkom powodzi. Zmianie ulegają przepisy dotyczące szacowania szkód i odbudowy obiektów umieszczonych w wykazie zabytków, co ma przyśpieszyć inwestycje w tym zakresie.
Nowelizacja zakłada zwiększenie środków i usprawnienie wypłat zasiłków na osuszanie budynków, zalanych w wyniku powodzi. Wprowadza także przepis epizodyczny, pozwalający na przyznanie uczelniom niepublicznym przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki środków finansowych w formie dotacji celowej (na wniosek zainteresowanego podmiotu) z przeznaczeniem na działania remontowe służące przywróceniu budynków i budowli do stanu sprzed powodzi.
Źródło: ISBnews