Sejm znowelizował ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która zakłada wprowadzenie delegacji ustawowej do wydania rozporządzenia umożliwiającego ustalenie odrębnych cen maksymalnych w aukcjach dla różnych grup obszarów offshore. Za nowelizacją głosowało 409 posłów, przeciw było 13, a pięciu wstrzymało się od głosu.
Funkcja ceny maksymalnej to ograniczenie projektów morskich farm wiatrowych o zbyt wysokich kosztach realizacji przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej podaży projektów, które będą w stanie wystartować w aukcji.
Zdefiniowanie różnych cen maksymalnych pozwoli na dokładniejsze odzwierciedlenie charakterystyki poszczególnych grup projektów morskich farm wiatrowych minimalizując jednocześnie koszty dla odbiorców końcowych.
Obecne regulacje zawarte ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych zakładają wydanie przez ministra właściwego do spraw klimatu, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, rozporządzenia określającego maksymalną cenę, wyrażoną w złotych za 1 MWh, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców.
Maksymalną cenę ustala się na poziomie uwzględniającym istotne parametry techniczne i ekonomiczne funkcjonowania morskich farm wiatrowych, mając na uwadze konieczność uniknięcia nadmiernego obciążenia odbiorców końcowych.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: ISBnews