Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym miasta liczące 20 tys. mieszkańców i więcej będą miały obowiązek sporządzania miejskich planów adaptacji (MPA) do zmian klimatu do 2 stycznia 2028 roku.
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 60 senatorów, nikt nie był przeciw, 32 senatorów wstrzymało się od głosu.
Nowelizacja zakłada, że miasta o liczbie mieszkańców równej i większej niż 20 tys. będą musiały opracować miejskie plany adaptacji do zmian klimatu (MPA). MPA mają zostać przyjęte nie później niż do 2 stycznia 2028 roku.
Na opracowanie MPA miasta otrzymają wsparcie w ramach środków europejskich (budżet na to zadanie wynosi 20 mln zł). Plany mają podlegać aktualizacji nie rzadziej niż co sześć lat.
Zgodnie z nowelizacją w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, konieczne będzie określenie wpływu przedsięwzięcia na klimat oraz podatność (uwzględniającą narażenie oraz odporność) danego przedsięwzięcia na zmiany klimatu.
Ponadto, wprowadzone zostały dodatkowe mechanizmy, które wspierać będą realizację przedsięwzięć proekologicznych w miastach oraz na pozostałych obszarach kraju. Chodzi o monitorowane miejsca, w których stwierdzane zostały przekroczenia norm jakości powietrza.
W tym celu doprecyzowano warunki realizacji programów „Stop Smog” i „Czyste Powietrze”. Programy te dotyczą finansowania m.in. wymiany starych urządzeń na paliwa stałe lub systemów grzewczych, na spełniające standardy niskoemisyjne. Chodzi także o przyłączenia do sieci ciepłowniczej, elektroenergetycznej lub gazowej oraz kompleksową termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: ISBnews