Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), wzrósł o 10,6 pkt m/m i wyniósł -19,3 pkt w czerwcu br., podał Instytut. Wskaźnik jest niższy od wartości sprzed roku o 15,3 pkt.
„Wzrost wartości wskaźnika odnotowały zarówno firmy prywatne, jak i publiczne. Zwiększyły się salda produkcji, zamówień w ujęciu ogółem i eksportowych, zatrudnienia i ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Maleją zapasy. Mimo spadku cen poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw, ale tylko w sektorze prywatnym. Wartości sald i wskaźników koniunktury pozostają jednak ujemne” – czytamy w komunikacie.
Najniższą wartość w tym badaniu, -67 pkt, odnotowano dla pytania o ogólną kondycję gospodarki polskiej. W ciągu roku jego wartość zmalała o 59,1 pkt.
„Nastroje przedsiębiorców są pesymistyczne. Salda prognostyczne mają wartości ujemne. W przekroju według głównych grup produktowych najwyższą wartość wskaźnika koniunktury, -7,9 pkt, odnotowano dla przedsiębiorstw, produkujących dobra inwestycyjne. Najniższą, -24,1 pkt, dla przedsiębiorstw produkujących nietrwałe konsumpcyjne. W przekroju według wielkości firm najwyższą wartość wskaźnika, -15,6 pkt, odnotowano dla firm, zatrudniających ponad 500 pracowników, najniższą zaś dla przedsiębiorstw najmniejszych, z zatrudnieniem do 50 pracowników” – czytamy dalej.
W przekroju regionalnym najwyższą wartość, -7pkt., wskaźnik przyjął dla województwa mazowieckiego a najniższą , -36,3 pkt., dla regionu centralnego, podano także w materiale.
Źródło: ISBnews