Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (MFFiPR) chce wyłączyć ilość usługowo rozlanego piwa z limitu dla małych browarów (200 tys. hl piwa), uprawniającego do korzystania z ulgi w podatku akcyzowym. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego trafiła właśnie do konsultacji, które zaplanowano do 23 listopada.
„Wychodząc naprzeciw małym browarom przygotowano regulację, która będzie przeciwdziałać niekorzystnym regulacjom, które powodują, że polskie małe browary nie mogą czerpać korzyści z usługowego rozlewu piwa, tj. z rozlewu na rzecz podmiotu, który to piwo wytworzył” – napisano w uzasadnieniu projektu.
Zgodnie z dyrektywą 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych, państwa członkowskie mają prawo stosować do piwa produkowanego przez niezależne, małe browary niższe (maksymalnie o 50% ) stawki podatku akcyzowego, zróżnicowane zależnie od wielkości rocznej produkcji tych browarów. Stawek tych jednak nie stosuje się wobec browarów produkujących ponad 200 tys. hl piwa rocznie.
Przekroczenie w roku kalendarzowym 200 tys. hl piwa powoduje, że podmiot nie jest już „małym browarem” i korzystanie przez niego z ulgi jest sprzeczne z dyrektywą. Jednocześnie na mocy art. 94 ustawy o podatku akcyzowym produkcja piwa definiowana jest jako wytwarzanie lub przetwarzanie piwa, a także jego rozlew. Zatem do limitu zwolnienia wliczany jest rozlew piwa, tzw. rozlew usługowy, który nie następuje bezpośrednio w cyklu produkcyjnym.
W przypadku, gdy dwa lub więcej małych browarów współpracują ze sobą, a ich łączna wielkość rocznej produkcji nie przekracza 200 tys. hl. mogą one być traktowane jako jeden niezależny, mały browar. W przypadku zlecenia rozlewu piwa przez mały browar innemu małemu browarowi – rozlanie piwa przez browar realizujący tę usługę zmniejsza jego limit 200 tys. hl, przez co ogranicza jego produkcję jako małego browaru.
Zlecenie rozlewu piwa, bez wpływu na zwolnienie możliwe jest tylko wówczas, gdy mały browar zleci rozlew dużemu browarowi, którego nie obowiązuje limit produkcji. W praktyce rozlew usługowy zlecany jest często browarom zagranicznym. Nowelizacja rozporządzenia ma umożliwić zlecanie rozlewu usługowego polskim małym browarom.
Źródło: ISBnews