Możliwe jest osiągnięcie 30% produkcji energii elektrycznej w Polsce z odnawialnych źródeł energii (OZE) w 2026 lub 2027 roku, poinformował wiceprezes Enei Wytwarzanie ds. technicznych Grzegorz Kotte.
„Jeżeli utrzymamy w Polsce dotychczasowe tempo rozwoju fotowoltaiki, które ostatnio co roku się podwaja, a także wybudujemy morskie farmy wiatrowe, w okolicach 2026 lub może 2027 roku osiągniemy 30% produkcji energii elektrycznej z OZE” – powiedział Kotte podczas panelu na konferencji Powerpol.
Podkreślił, że to porównywalne tempo rozwoju OZE do Niemiec, gdzie udział OZE w produkcji energii wynosił poniżej 15% w 2007 roku, czyli tyle ile w Polsce w roku 2017, a po ośmiu latach – w 2015 roku, wzrósł do 30%.
„Jednocześnie rozwój OZE musi być równoważony przez bezpieczne i stabilne dostawy do systemu, a ilość mocy stabilizujących system w Europie spada” – dodał, wskazując na planowane wyłączenia z użytkowania bloków jądrowych i węglowych choćby w Niemczech i Szwecji.
Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.
Źródło: ISBnews