Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) planuje uzgodnienie programu Polska Wschodnia z Radą Ministrów na przełomie II i III kw., by we wrześniu przekazać dokument do formalnych negocjacji z Komisją Europejską, poinformowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Budżet programu wynosi 2,5 mld euro.
Na przełomie 2021/2022 resort chciałby rozpocząć ogłaszanie konkursów w ramach programu.
Dziś rozpoczęły się konsultacje społeczne. Jak wynika z projektu Programu Polska Wschodnia, alokowane środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) mają zostać przekazane na inwestycje i działania w ramach pięciu priorytetów: Innowacje i przedsiębiorczość – 500 mln euro, Energia i klimat – 810 mln euro, Spójna sieć transportowa – 930 mln euro, Kapitał społeczny, turystyka oraz usługi uzdrowiskowe – 230 mln euro, Pomoc techniczna – 38 mln euro.
„W maju planujemy uzgodnienia z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Na przełomie II i III kw. chcemy uzgodnić program z Radą Ministrów poprzez Komitet ds. Europejskich, Komitet Stały Rady Ministrów, tak aby w okolicy września przekazać do formalnych negocjacji dokument do Komisji Europejskiej. Zależy nam na tym, aby te negocjacje przeszły sprawnie, tak abyśmy jeszcze na przełomie 2021/2022 roku mogli ogłaszać pierwsze konkursy” – powiedziała Jarosińska-Jedynak, otwierając konsultacje.
Środki w ramach programu będą mogły zostać wydatkowane w ciągu najbliższych 10 lat. Głównym celem realizacji programu jest „utrwalenie warunków, sprzyjających wzrostowi gospodarki oraz jakości życia w Polsce Wschodniej”. Cel ten będzie realizowany poprzez cztery cele polityki spójności: wspieranie innowacyjnej transformacji gospodarczej, ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska, zwiększenie mobilności i wzmocnienie wymiaru społecznego.
Dotychczas z programu dla Polski Wschodniej korzystało pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W nowej perspektywie na lata 2021-2027 dołączy do nich również część województwa mazowieckiego – oprócz Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów.
Jarosińska-Jedynak poinformowała, że podział środków wynika z regulacji, kształtujących politykę spójności. Zgodnie z nimi 25% środków w ramach programu powinno zostać przeznaczonych na działania związane z przedsiębiorczością, z rozwojem innowacji, z kwestiami badawczo-rozwojowymi.
„Na chwilę obecną program Polski Wschodniej będzie realizował ten cel w 20%. W przypadku działań związanych z klimatem co najmniej 30% środków polityki spójności musi być przeznaczonych na te cele. Na chwilę obecną w ramach działań, które zostały zaproponowane w programie ten cel fundusze europejskie dla Polski Wschodniej zostaje spełniony w 24,6%” – powiedziała Jarosińska-Jedynak.
„Wydatki klimatyczne, które będziemy realizować w ramach celu polityki II (bardziej przyjazna, niskoemisyjna Europa) i celu III (lepiej połączona Europa dzięki zwiększeniu mobilności), tam wliczamy te działania związane z rozwojem kolei – to daje nam to wydatki klimatyczne na poziomie 46%” – zaznaczyła.
Makroregion Polski Wschodniej obejmuje ponad 40% powierzchni kraju, zamieszkuje go blisko 10,5 mln osób (27% ludności kraju).
Jest to kolejny program skierowany do Polski Wschodniej. W latach 2007-2013 zrealizowano Program Rozwój Polski Wschodniej wart blisko 10 mld zł. Nadal trwa realizacja Programu Polska Wschodnia 2014-2020, którego budżet sięga 8 mld zł. Dotychczas zrealizowano 2,5 tys. projektów, a inwestycje i nabory dla przedsiębiorców nadal trwają.
Źródło: ISBnews