Stabilizacja stóp procentowych do końca obecnej kadencji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) jest nadal najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to „natychmiast” polityka pieniężna się zmieni, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zaznaczył, że przed normalizacją polityki pieniężnej musi nastąpić zakończenie skupu aktywów.
„Mogę powiedzieć, że stabilizacja stóp procentowych do końca kadencji tej Rady jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, ale pewnym scenariuszem jest też to, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to natychmiast polityka pieniężna NBP się zmieni. Prawdopodobieństwo tego uważam za niesłychanie małe, ale na pewno nie stracimy nawet miesiąca, gdyby była taka potrzeba” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
Dodał, że można zacząć się zastanawiać nad normalizacją polityki pieniężnej w odległym terminie przyszłego roku, a w pierwszym kroku zarząd NBP ogłosi decyzję, że kończy skup papierów wartościowych.
„Jeśli będzie taka konieczność, to stopy procentowe i inne elementy polityki pieniężnej będą zmienione. Przy czym we wszystkich bankach centralnych działania są podobne – najpierw to nie Rada Polityki Pieniężnej, tylko zarząd NBP ogłosi decyzję, że kończy skup papierów wartościowych, że nie prowadzi aukcji skupu obligacji skarbowych, przestaniemy luzować ilościowo. Jak przestaniemy luzować ilościowo, wtedy dopiero będzie czas na działanie w sferze stóp procentowych. I niepotrzebne są nerwowe oczekiwania przed każdym posiedzeniem RPP, kiedy tak naprawdę każdy prywatnie wie, że nic się nie będzie działo” – zapowiedział szef banku centralnego.
„Jeżeli powstaną przesłanki do zmiany polityki pieniężnej, to ani jeden miesiąc nie zostanie zmarnowany i do tego przystąpimy. Ale w świetle dzisiejszej wiedzy, prawdopodobnie o tym zaczniemy myśleć w połowie przyszłego roku” – podkreślił.
Dodał, że „w tej chwili oczywiście nie dyskutujemy o obniżkach” stóp procentowych.
RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w 2020 roku – łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.
Źródło: ISBnews