Pomimo stale rosnących cen mieszkań, popyt na nie nie maleje, a wręcz przeciwnie-rośnie. Wskazuje na to, chociażby majowy odczyt BIK Indeksu, który mierzy popyt na kredyty mieszkaniowe. W maju 2021 r. był on rekordowo wysoki licząc rok do roku. Przekładając to na twarde dane, czyli ilość złożonych wniosków o kredyt hipoteczny, w ostatnim miesiącu było to aż 47,6 tys. sztuk. Średnia wartość kredytu, o który wnioskowali klienci wyniosła 320 tys. zł i była o 15% wyższa niż w maju 2020.
Skąd bierze się obecna popularność kredytów?
Kredyt hipoteczny może spełnić marzenie, jakim jest własne mieszkanie. To bez wątpienia najważniejszy powód jego popularności. Drugim są okoliczności makroekonomiczne. Nigdy wcześniej w Polsce stopy procentowe nie były na tak niskim poziomie. To sprzyja kredytom, które są rekordowo tanie. Z drugiej strony niskie stopy procentowe zniechęcają do trzymania oszczędności w bankach na lokatach czy kontach. Część z tych pieniędzy lokowana jest w nieruchomościach, które traktowane są jako bezpieczna lokata kapitału. Z całą pewnością wpływa to dodatkowo na wzrost cen sprzedawanych mieszkań. Ostatnią z przyczyn, o których należy wspomnieć jest względnie dobra sytuacja na rynku pracy. Po nerwowych miesiącach w trakcie pandemii nastąpiło w tym względzie uspokojenie.
Rekordowo niskie stopy procentowe nie będą wieczne
W myśl powiedzenia ”Wszystko, co dobre kiedyś się kończy” nie można liczyć, iż obecne, rekordowo niskie stopy procentowe utrzymają się wiecznie. W ostatnich tygodniach coraz częściej mówi się o szybko rosnącej inflacji, która wymusi na Radzie Polityki Pieniężnej konieczność stopniowego ich podwyższania. Co to oznacza dla kredytów? Nic innego jak wzrost ich oprocentowania co przełoży się bezpośrednio na wysokość płaconych rat. Przy czym sprawa dotyczy zarówno nowo zaciąganych, jak i już spłacanych kredytów. Nikomu nie trzeba tłumaczyć co może oznaczać znaczący wzrost stóp procentowych? Zdając sobie z sprawę z zagrożenia Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała stosowne rozwiązania a dokładnie nowelizację Rekomendacji S.
Czego będzie ona dotyczyć? W największym uproszczeniu nakłada ona na banki obowiązek udzielania kredytów ze stałą stopą procentową lub okresowo stałą stopą. Tego typu rozwiązanie zacznie obowiązywać już od lipca tego roku. Celem zmian jest zabezpieczenie kredytobiorców przed nagłym wzrostem kosztów kredytu co jest nieuniknione w sytuacji wzrostu stóp procentowych. Dla kredytobiorców oznacza to również wybór pomiędzy nieco droższym kredytem ze stałą stopą a tańszym, ale bardziej ryzykownym o oprocentowaniu zmiennym. Co istotne z nowych rozwiązań będą mogły również skorzystać osoby, które już spłacają kredyt.
Na co zwracać uwagę ubiegając się o kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to bez wątpienia największe zobowiązanie finansowe, jakie podejmujemy w trakcie życia. Okres spłaty to zazwyczaj 20-25 lat, a tym czasie wiele może się wydarzyć. Dlatego, zanim podpiszemy umowę kredytową należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw danej oferty. Pośpiech w takich sytuacjach z pewnością nie będzie dobrym doradcą. Pomimo że sam kredyt hipoteczny jako produkt wydaje się względnie prosty, w praktyce na jego ostateczny koszt wpływa wiele czynników. Dobrą praktyką, którą warto zastosować jest solidne przygotowanie się zanim udamy się do banku.
Co należy przez to rozumieć? Przede wszystkim zadbanie o możliwie wysoki wkład własny, który zmniejszy koszt kredytu i zwiększy szansę na uzyskanie kredytu w pożądanej przez nas kwocie. Drugą z porad, które warto wziąć pod uwagę to pozbycie się wszelkich posiadanych zobowiązań kredytowych typu: karty kredytowe, pożyczki ratalne, debety na koncie. Wszelkie takie zobowiązania wpływają na ocenę naszej zdolności kredytowej i ostatecznie na atrakcyjność oferty, jaka zostanie nam przedstawiona przez bank.
Materiał Partnera
Niestety dzięki temu jest trochę ciężej będąc przedsiębiorcą (wiem z autopsji), ale fakt faktem – da się wziąć kredyt. Ja kupuję teraz drugie mieszkanie pod wynajem, mikroapartament Modern Space w Warszawie.
Oczywiście, ze stopy procentowe nie będą wiecznie niskie 😀 Widać to co się dzieje chociażby teraz 🙂 NBP podniosło stopy procentowe. Ludzie mają większe raty nawet o 600 zł 😀