Otwarcie oddziału korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Bukareszcie planowane jest na II kw. 2022 r. Do czasu rozwinięcia tego projektu bank nie będzie wchodził do kolejnych krajów, poinformował wiceprezes nadzorujący obszar bankowości międzynarodowej i transakcyjnej oraz współpracy z samorządami i agencjami rządowymi Maks Kraczkowski.
„Będziemy myśleli o kolejnych krokach w momencie, kiedy zakończymy projekt rumuński. Nie wykluczamy ich, natomiast kierujemy się tu zasadą kontrybucji do wyniku banku i wsparcia klientów. To nie są działania marketingowe, to są projekty biznesowe, jesteśmy z tego bardzo dumni” – powiedział Kraczkowski podczas konferencji prasowej.
Wcześniej bank informował, że rozpoczął prace nad uruchomieniem oddziału w Rumunii i planuje wejście na ten rynek w 2022 r.
PKO Bank Polski jest już obecny w Niemczech, gdzie oddział korporacyjny banku systematycznie zwiększa wynik na działalności (+5,3% kw./kw.), w Czechach, a od 2020 r. także na Słowacji. Liczba klientów oddziałów zagranicznych banku na koniec II kwartału 2021 r. była o 51,3% wyższa niż przed rokiem, a wolumen trade finance wyniósł 3,1 mld zł, co oznacza wzrost o niemal 140% r/r.
Grupa kapitałowa PKO BP jest obecna także na Ukrainie, gdzie posiada 100% udziałów w KredoBanku. Na koniec 2020 r. znajdował się on w pierwszej dziesiątce największych kredytodawców detalicznych na Ukrainie. W II kwartale 2021 r. KredoBank odnotował 3,1-proc. wzrost wyniku na działalności biznesowej i planuje szybkie otwarcie własnej spółki leasingowej.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.
Źródło: ISBnews