Wczorajsze decyzje akcjonariuszy Grupy Lotos, którzy wyrazili zgodę na zbycie szeregu aktywów, niezbędne do finalizacji procesu połączenia z PKN Orlen, są zdrowym kompromisem pomiędzy akcjonariuszami większościowymi i mniejszościowymi, ale nie przesądziły jeszcze o konsolidacji spółek, ocenił ekspert Instytutu Staszica ds. energetycznych Jerzy Kurella.
„Stało się dokładnie tak, jak przewidywałem na początku października, że Nationale Nederlanden stanie się języczkiem u wagi podczas NWZA Lotosu i będzie stawiał swoje warunki. Niemniej, wczorajsze decyzje można nazwać zdrowym kompromisem pomiędzy Orlenem, Skarbem Państwa, a mniejszościowymi, instytucjonalnymi akcjonariuszami Lotosu – nie nastąpiła blokada procesu konsolidacji spółek paliwowych, ale należy też pamiętać, że go ostatecznie nie przesądziły” – napisał Kurella w komentarzu dla ISBnews.
Jak podkreślił, dopiero 14 listopada, kiedy Komisji Europejskiej zostaną przedstawione przez PKN Orlen umowy i porozumienia będące realizacją środków zaradczych i zostaną one zaakceptowane, będzie można mówić o sukcesie tej części konsolidacji rynku paliwowo-energetycznego.
„W tym także nie można zapominać o mniejszościowych udziałowcach, którzy właśnie dzięki zaakceptowanym przez akcjonariuszy poprawionych projektach uchwał, będą mogli ostatecznie wyrazić swoje zdanie o środkach zaradczych i dać 'zielone światło’ dla fuzji Lotosu z Orlenem – podczas następnego NWZA, gdzie stosowne uchwały również będą musiały zostać przyjęte większością 80% głosów obecnych na zgromadzeniu” – zaznaczył Kurella.
Najważniejsza jest intencja kontynuowania procesu konsolidacji, która znacząco wpłynie na polski rynek energetyczny, podkreślił.
Do 14 listopada br. PKN Orlen ma przedstawić Komisji Europejskiej partnerów transakcji, które stanowić będą realizację środków zaradczych umożliwiających uzyskanie akceptacji KE dla połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos.
Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,9 mld zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews