Najważniejszym czynnikiem z punktu widzenia ratingu suwerennego Polski są obecnie nie kwestie fiskalne, a relacje z Unią Europejską, w tym termin rozpoczęcia wykorzystywania nowych środków unijnych, poinformował główny analityk Fitch na Polskę Arvind Ramakrishnan.
„Mówiąc ogólnie, relacje z UE są na pierwszym miejscu, ponieważ, jak już wspomniałem wcześniej i powtórzę: nie jest wcale scenariuszem bazowym, że Polska opuści UE, ale ważne jest, aby rozważyć wpływ tych scenariuszy o niskim prawdopodobieństwie. Jeśli fundusze Next Generation nie pojawią się nawet w tym roku – znowu, nie jest to scenariusz bazowy – ale zostaną opóźnione do przyszłego roku lub, potencjalnie, nawet dłużej, Polska będzie musiała zacząć ponownie przemyśleć swój budżet, swoje plany dotyczące tego, jak nadrobić inwestycje. I szerzej – co to oznacza dla praworządności” – powiedział Ramakrishnan podczas webinaru.
Fitch podał w prezentacji podczas webinaru, że szacuje deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) Polski na poziomie 4,3% PKB w 2021 r. i prognozuje ten wskaźnik w wysokości 3,1% PKB w 2022 i 2,7% w 2023 r.
Z kolei zadłużenie tego sektora agencja szacuje na poziomie 55,8% PKB w 2021 r. i prognozuje na 53,8% w 2022 r. i 53,2% w 2023 r.
Źródło: ISBnews