Średni spadek liczby projektów zrealizowanych w sektorze eventowym w 2020 r. w stosunku do 2019 r. wynosi 82%, a średni spadek rocznych przychodów – 73%, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Radę Przemysłu Spotkań i Wydarzeń we współpracy z Pracodawcami RP. W związku z tym, 38% firm rozważa zawieszenie lub zamknięcie działalności w 2021 r.
W I kwartale 2021 r. 78% ankietowanych nie miało w planach redukcji zatrudnienia. Prawdopodobnie sektor doszedł do kadrowego minimum, a przy okazji warunki utrzymania subwencji z tarcz PFR 1.0 i 2.0 póki co wstrzymują decyzje o dalszych zwolnieniach przez wiele podmiotów z tego rynku, podano.
„Firmy z sektora spotkań i wydarzeń działających w całej Polsce musiały dokonać redukcji personelu na poziomie 63%. To tragiczna wiadomość, bo potencjał zespołów specjalistów, budowanych mozolnie od wielu lat, jest kluczowy dla przetrwania naszego sektora. Ponadto szokuje perspektywa zamknięcia lub zawieszenia biznesów w najbliższych miesiącach przez 38% ankietowanych firm. Wskazuje to na niewystarczającą pomoc państwa dla branży spotkań. Martwi też nas ciągły brak jasnych kryteriów czy planu wychodzenia z obostrzeń, co powoduje tak dużą niepewność po stronie firm naszego sektora, jak i samych klientów, którzy ciągle odkładają plany zakupowe na bliżej nieokreślony moment. Rok 2021 będzie dla nas kontynuacją walki o przetrwanie” – powiedział członek zarządu Klubu Agencji Eventowych SAR Łukasz Klimczak, cytowany w komunikacie.
Na koniec lutego 2021 liczba zakontraktowanych projektów stanowiła 6% łącznej liczby projektów zrealizowanych w 2019 roku. 35% firm nie ma zakontraktowanych na razie żadnych projektów na 2021 r.
„Pomoc rządowa pozwoliła średnio na pokrycie 28% strat, mimo wysokiego procentowego udziału firm w części programów pomocowych. Firmy w trudnych czasach podjęły wysiłek redukcji przeciętnych kosztów miesięcznych utrzymania działalności – średnio o 33%. Efektem relatywnie niewielkiej wielkości otrzymanej pomocy oraz konieczności obniżenia kosztów jest przygnębiający spadek zatrudnienia w 2020 r. (w stosunku do 2019 r.), sięgający 63%, przy czym spadek zatrudnienia osób na umowę o pracę sięgnął 26%, a zatrudnionych na umowach B2B, umowach zlecenie, umowach o dzieło czy kontraktach managerskich – 72%” – czytamy dalej.
W odniesieniu do form pomocy rządowej, największy odsetek firm z tego sektora skorzystał ze wsparcia w ramach:
- tzw. tarcz branżowych (79% respondentów),
- wiosennych pożyczek bezzwrotnych 5 tys. zł (76%)
- tarczy finansowej PFR 1.0 (66%).
Z tarczy finansowej PFR 2.0 skorzystało 46% ankietowanych. Spośród firm, które otrzymały odpowiedź negatywną lub zdecydowały się nie składać wniosku w tarczy PFR 2.0, ponad 70% zostało wykluczonych z powodu limitu wykorzystanej już pomocy, 20% nie spełniało warunku kodu PKD, a 10% z innych powodów, takich jak zaległości czy nieodpowiednia forma prowadzonej działalności, podsumowano.
Ankieta Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń została przeprowadzona w dniach 10-28 lutego 2021 i miała charakter anonimowy. Zaproszenie do udziału zostało skierowane do członków Rady oraz umieszczone na oficjalnym profilu facebookowym TUgether. W badaniu wzięło udział 178 respondentów z różnych branż, reprezentujących sektor spotkań i wydarzeń.
Pracodawcy RP są najstarszą i największą organizacją pracodawców w Polsce. Działają od 1989 roku, reprezentują 19 tys. firm, zatrudniających ponad 5 mln osób.
Źródło: ISBnews