Dwie piąte przedsiębiorstw w Polsce (40%) nie wdrożyło chmury obliczeniowej i nie planuje tego zrobić w ciągu najbliższych 18 miesięcy, wynika z badania przygotowanego na zlecenie EY Polska. Z kolei 32% deklaruje, że wdroży ją w niewielkim stopniu.
„Choć większa digitalizacja biznesu powoli staje się nie tyle wyborem, co koniecznością, to wiele firm w Polsce wciąż niechętnie inwestuje w transformację cyfrową. Z badania przygotowanego na zlecenie EY Polska wynika, że 40% ankietowanych przedsiębiorstw nie wdrożyło chmury obliczeniowej i nie planuje tego zrobić w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Jedynie 5% zamierza przechowywać całość zasobów w chmurze, a kolejne 7% – większość. Przyczyną niskiego poziomu implementacji tego rozwiązania są obawy związane z kosztami przewyższającymi założenia (40% wskazań) oraz z bezpieczeństwem (25%)” – czytamy w komunikacie.
Niechęć budzi konieczność nauki nowych technologii i narzędzi (10%). Najmniejsze zaś obawy związane są z ograniczeniem i zależnością między dostawcami (3%) oraz skomplikowaną konfiguracją chmury (4%), podano także.
„Stosowanie chmury obliczeniowej ma również inne korzyści, na które wskazują ankietowani. Niemal co trzeci badany (30%) główną zaletę widzi w dostępie do danych z dowolnego miejsca. To odnosi się zarówno do wspólnej pracy nad dokumentami i kolaboracji w czasie rzeczywistym, jak i globalizacji aplikacji, serwisów a przez to biznesu. Doceniano również wysoką niezawodność i odporność na awarie (19%), elastyczność i skalowalność zasobów (17 proc.) oraz obniżenie kosztów infrastruktury IT (15%). Z drugiej strony, za podstawową wadę przetwarzania zasobów w chmurze respondenci wskazywali uzależnienie od dostawcy (29%), niski poziom bezpieczeństwa i ochrony prywatności (21%) oraz problemy z wydajnością sieci (20%)” – czytamy dalej.
Badanie „Rozwiązania chmurowe w firmach” zostało zrealizowane techniką CATI na przełomie maja i czerwca przez ARC Rynek i Opinia. Objęło 101 firm zatrudniających co najmniej 50 pracowników i dotyczyło horyzontu 18 miesięcy. Na pytania odpowiadali specjaliści i kierownicy IT, CIO/ dyrektorzy IT, CEO oraz dyrektorzy zarządzający.
Źródło: ISBnews