Trzy piąte (60%) firm planuje więcej zatrudniać migrantów spoza UE z polskimi dyplomami w 2025 r., a 83% – cudzoziemców z polskimi dyplomami przebywających obecnie w Polsce planuje pozostać tu na stałe, wynika z raportu Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wykonanego przez Fundację EWL.
„Wynik ten podkreśla rolę Polski jako atrakcyjnego miejsca do życia i rozwoju zawodowego dla zagranicznych absolwentów. Chęć pozostania w naszym kraju na stałe może mieć pozytywne konsekwencje dla polskiego rynku pracy i gospodarki, przyczyniając się do łagodzenia problemów demograficznych i braków kadrowych” – czytamy w raporcie „Cudzoziemcy ze Wschodu – absolwenci polskich uczelni na krajowym rynku pracy. Doświadczenie i potencjał”.
Z raportu wynika, że 49% dużych i średnich firm w Polsce chciałoby, aby polskie uczelnie dostosowały program nauczania do wymogów rynku pracy. Firmy oczekują zmian w programach nauczania, podkreślając potrzebę lepszej współpracy między sektorem edukacji a biznesem. Dostosowanie programów do realnych wymagań rynku mogłoby zwiększyć zatrudnienie absolwentów oraz poprawić efektywność procesów rekrutacyjnych.
W raporcie czytamy, że 79% zagranicznych absolwentów poleciłoby polskie uniwersytety swoim bliskim i znajomym.
„To dowód na to, że polskie uczelnie oferują nie tylko wartościowe wykształcenie, ale również pozytywne doświadczenie życia i nauki w Polsce. W perspektywie długofalowej, taka opinia absolwentów może znacząco zwiększyć liczbę zagranicznych studentów, a co za tym idzie – przyczynić się do rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego kraju” – ocenił dyrektor Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki, cytowany w komunikacie.
Wskazano, że międzynarodowe talenty będą odgrywać coraz większą rolę w rozwoju polskiej gospodarki, przyczyniając się do wzmacniania jej konkurencyjności.
„Nasz kraj staje się coraz bardziej liczącym się centrum edukacyjnym dla młodych talentów z zagranicy. Wprowadzając transparentne i stabilne przepisy migracyjne Polska ma szansę stać się nie tylko liderem w edukacji międzynarodowej, ale również miejscem, gdzie wykwalifikowani specjaliści realizują swoje zawodowe ambicje, wspierając rozwój naszej gospodarki” – powiedział wiceprezes EWL Group Alex Kartsel.
Z raportu wynika, że sfera IT (45%) oraz inżynieria (36%) to najbardziej pożądane przez polskich pracodawców specjalizacje wśród zagranicznych absolwentów.
„Ponadto blisko połowa badanych firm (49%) oczekuje od polskich uniwersytetów zmian w programach nauczania, podkreślając potrzebę lepszej współpracy między sektorem edukacji a biznesem. Pracodawcy także apelują o większe wsparcie dla studentów zagranicznych w takich sprawach jak m.in. doradztwo zawodowe czy pomoc w adaptacji (22%)” – czytamy dalej.
Studia ekonomiczno-biznesowe to najpopularniejszy kierunek wśród studiujących w Polsce obcokrajowców ze Wschodu. Dominacja kierunków ekonomiczno-biznesowych sugeruje, że studenci postrzegają te dziedziny jako kluczowe dla swojej przyszłej kariery zawodowej. Może to być związane z perspektywą wysokiego zapotrzebowania na specjalistów w tych branżach zarówno w Polsce, jak i na międzynarodowych rynkach pracy, podano także.
97% absolwentów ze Wschodu deklaruje, że obecnie są zatrudnienie w Polsce.
73% respondentów deklaruje, że ich obecna praca w Polsce odpowiada zdobytym kwalifikacjom lub jest powyżej nich.
Raport powstał na podstawie analizy ankiet, zebranych w 2024 roku od 270 obcokrajowców z krajów b. ZSRR (z wyłączeniem krajów bałtyckich), którzy ukończyli studia wyższe w Polsce i obecnie przebywają w naszym kraju, oraz 200 polskich firm zatrudniających migrantów.
Źródło: ISBnews