Większość firm sektora produkcyjnego (64%) nie spodziewa się zmian w inwestycjach w III kw. br., 29% producentów wskazało na mniejszą skalę inwestycji niż we wcześniejszych miesiącach, a 4% spodziewa się tutaj wzrostów, wynika z badania Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL).
Subindeks Barometru EFL na III kwartał 2023 roku dla branży produkcyjnej odnotował wartość 48,1 pkt., o 0,3 pkt. mniej niż w II kwartale ubiegłego roku, podano.
„Na froncie produkcyjnym stabilnie. Tak w jednym zdaniu można podsumować odczyty Barometru dla branży produkcyjnej z ostatnich kilku kwartałów. Od początku 2022 roku wskaźniki utrzymują się na podobnym poziomie między 47 a 49 punktów, o przekroczeniu granicy ograniczonego rozwoju wynoszącego 50 punktów na razie nie ma mowy, a hamulec inwestycyjny jest ciągle mocno zaciągnięty. Cały czas brakuje mocnego impulsu, który pozwoli producentom bardziej optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Z pewnością takim będzie jednocyfrowa inflacja, która spowoduje, że w portfelach Polaków i firm zostanie więcej gotówki” – powiedział prezes zarządu EFL Radosław Woźniak, cytowany w komunikacie.
Z odczytu na III kwartał br. rysuje się zdecydowanie bardziej negatywny obraz inwestycyjny niż kwartał wcześniej, kiedy 98% firm spodziewało się podobnego poziomu inwestycji co w poprzednich miesiącach. Tym razem niemal co trzecia firma obawia się zmniejszenia inwestycji (29%), 64% wskazuje na podobny poziom, a 4% liczy na ich wzrost.
Nieco lepiej wyglądają prognozy dotyczące sprzedaży. 13% zapytanych liczy na jej wzrost, 75% spodziewa się podobnego poziomu zamówień co w poprzednim kwartale, ale już 10% obawia się ich spadku. Kwartał wcześniej było bardziej pesymistycznie, bo żaden producent nie liczył na większe zamówienia, a większość wskazała na „status quo”, podkreślono.
Za lepszą sprzedażą idzie lepsza płynność finansowa. 10% spodziewa się jej polepszenia w III kwartale br., 77% nie spodziewa się tutaj żadnych zmian, a 10% obawia się pogorszenia kondycji finansowej przedsiębiorstwa.
„4 na 10 firm produkcyjnych (41%) obawia się, że w kontekście rosnącej inflacji kondycja ich biznesu w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy pogorszy się. Choć jest to bardzo wysoki wynik, to i tak pozostaje na najniższym poziomie na tle pozostałych branż objętych badaniem. Dla przykładu w HoReCa i handlu po 59% zapytanych obawia się inflacji, a w transporcie ponad 47%. 46% firm produkcyjnych uważa, że inflacja będzie neutralna dla jej biznesu, a 11% nie potrafi przewidzieć tego, co się wydarzy” – czytamy dalej.
Producenci coraz mniej obawiają się wojny. Na negatywny wpływ konfliktu toczącego się za naszą wschodnią granicą na ich działalność wskazuje 15% zapytanych. W II kwartale br. ten wskaźnik był ponad dwa razy wyższy i wyniósł 26%.
Wartość głównego indeksu Barometru EFL na III kwartał 2023 roku wyniosła 48,1 pkt. Osiągnięty poziom jest o 0,4 pkt. wyższy niż w II kwartale 2023 roku.
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA, a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się od 6 do 30 czerwca 2023 roku.
Źródło: ISBnews